Ekonomický vývoj: Češi jsou největší pesimisté

Radek Pecák Radek Pecák
2. 9. 2010 15:31
Třetina populace v ČR očekává, že se jí brzy zhorší materiální životní podmínky
Češi předpokládají, že si v budoucnosti budou moci dovolit menší utrácení
Češi předpokládají, že si v budoucnosti budou moci dovolit menší utrácení | Foto: Veronika Skálová

Praha - Ve střední Evropě neexistuje ohledně očekávání budoucí ekonomické situace a vlastních materiálních životních podmínek pesimističtější národ než jsou Češi. A to přesto, že se tuzemská ekonomika, na rozdíl například od maďarské, již zvolna vymaňuje z krize.

Výzkum veřejného mínění prováděný Centrem pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd prokázal, že v některých ohledech jsou očekávání Čechů ještě horší než v době, kdy krize vrcholila.

Například v otázce Hodnocení současné ekonomické situace země odpovědělo 18 procent Čechů, že situace je špatná. Naopak v Polsku bylo lidí, kteří takto situaci hodnotili, jen tři procenta, na Slovensku pak 12 a v Polsku 15.

Je špatně a bude hůře

Velká část Čechů navíc podle výzkumu nevěří, že by se ekonomická situace mohla v brzké době nějak zlepšit. Celkem 39 procent je přesvědčeno, že se situace buď trochu nebo dokonce velmi zhorší. Naopak v Polsku je takto pesistická jen přibližně šestina populace, na Slovensku čtvrtina a v Maďarsku pětina.

Podobně drtivý pesimismus ukázali Češi při odpovědích na otázku, jaký očekávají vývoj materiálních životních podmínek svých domácností. Podle 31 procent lidí, kteří odpovídali na otázku, se podmínky mírně nebo velmi zhorší. Je to o deset procent více než druzí nejpesimističtější Maďaři, naopak nejoptimističtější byli se 14 procenty Poláci.

Jedinou otázkou, při níž Češi neprojevili svůj černý pohled na svět v takové míře, bylo hodnocení současných materiálních životních podmínek domácnosti. Tady se jako špatné či velmi špatné jeví jen pětině Čechů, zatímco u Maďarů to bylo 42 procent a u Slováků 25 procent. Spokojeni jsou Poláci (jen patnáct procent hodnotí současné materiální životní podmínky špatně).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy