ECB: Příští rok může přijít další bankovní krize

Ekonomika Ekonomika
14. 6. 2009 19:10
Záleží na tom, jak dlouho potrvá recese
Křižovatka Wall Street a nejmenované jednosměrky.
Křižovatka Wall Street a nejmenované jednosměrky. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Evropská centrální banka (ECB) se obává další krize v bankovním sektoru. Ta by podle ní mohla přijít už příští rok, a to v případě, že recese potrvá příliš dlouho. Napsal to britský list Daily Telegraph.

Expert v oblasti finanční stability pro ECB Dejan Krusec tvrdí, že pokud by došlo k oživení ekonomiky ve tvaru písmene "V", banky by byly dost silné na to, aby překonaly krátkodobý pokles.

"Pokud ale bude mít oživení tvar písmene "U", banky budou mít problém," doplnil Krusec. "Je zde 25 bank, které sledujeme, a které jsou strategicky důležité."

Problémem podle experta není letošní rok, ale rok 2010. "Banky eurozóny mají dostatečný kapitál, aby pokryly ztráty. Problematický je rok 2010. Starosti nám dělá délka trvání recese." 

Hrubý domácí produkt eurozóny se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 4,8 procenta. Centrální banka pro letošek počítá s poklesem ekonomiky eurozóny o 4,6 procenta a o 0,3 procenta v roce 2010. Průměrná inflace by letos měla být na nízké úrovni kolem 0,3 procenta, ukazují nové odhady banky.

K oživení ekonomiky by nemělo dojít dříve než v polovině příštího roku. Tato prognóza tak prozatím vylučuje zotavení ve tvaru písmene "V".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy