E-shopy musí vracet zákazníkům i poštovné, nečiní tak

Ekonomika Ekonomika
5. 10. 2011 9:49
Jedná se o značně rozšířenou záležitost, upozornil časopis dTest. Zboží pak ale zdraží
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: 24levne.cz

Praha - Zákazníci mají právo na to, aby jim e-shop, pokud ve čtrnáctidenní lhůtě odstoupí od koupě zboží v internetovém obchodě, vrátil nejen zaplacenou cenu zboží, ale také poštovné.

Na to, že tak zhusta nečiní, upozornil časopis dTest. Podle Jana Votočky, právního poradce časopisu je to v rozporu se zákonem. Podle rozhodnutí Evropského soudního dvora totiž musí vracet nejen cenu zboží, ale i poštovné.

Zákazníci vrácení částky za poštovné zatím nevyžadují, protože vesměs o nařízení neví.

„Povinností e-shopů je vrátit nejen kupní cenu za zboží, ale i částku, kterou spotřebitel uhradil jako poštovné (popř. balné a další náklady) za cestu zboží od prodejce k němu," říká Jan Votočka a dodává: „Spotřebitel ze zákona nese pouze náklady spojené s vrácením zboží, tedy za zaslání zboží zpět prodejci."

Zboží na internetu zdraží 

Votočka upozorňuje, že internetové obchody budou muset svoji praxi v dohledné době změnit. Jinak by se totiž vystavily sankcím ze strany České obchodní inspekce.

Bohužel to však bude mít i negativní stránku pro nakupující na internetu, protože pravděpodobně obchodníci své prodávané zboží zdraží. "Internetové obchody budou muset pokrýt náklady vzniklé vracením poštovného," sdělil Votočka. Podle něho se také zvýší počet lidí odstupujících od kupní smlouvy, neboť toto rozhodnutí bude pro ně znamenat jen malou finanční ztrátu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 27 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy