Dvourychlostní Česko živě. Náměstí kosí krachy živností

Karel Toman
7. 2. 2012 8:51
Aktuálně.cz se tři roky po krizi vrátilo na malá náměstí a našlo tam zavřené obchody
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Kroměříž - Ještě nedávno tu pod modrou cedulí cinkaly dveře do malého obchodu pro instalatéry. Místo něj teď naproti morovému sloupu svítí žlutý nápis pobočky sázkařského gigantu Fortuna.

"Vždyť to je nerovný boj, to je likvidace drobných podnikatelů," posteskl si pro Aktuálně.cz v únoru krizového roku 2009 živnostník Zdeněk Gromes. Podle svých dnes už bývalých sousedů raději pověsil obchod na hřebík a šel do důchodu.

Gromesovo instalatérství však zdaleka není jediné. Zavřených krámků v okolí malého náměstí v Kroměříži výrazně přibylo. Jak to tu vypadalo před třemi lety, si připomeňte zde.

"No nic, já se někdy stavím"

"Já vím minimálně o čtyřech, co to vloni zabalili. Naposledy támhle paní před Vánoci," ukazuje Jana, prodavačka v butiku Originální móda. Hned vedle ní zeje prázdnotou výloha s nápisem Nebytové prostory k pronájmu.

Kroměřížské Riegrovo náměstí tak dokládá zajímavý jev: česká ekonomika se tři roky po krizi rozdělila na dvě rychlosti - výrobě pro export se daří, maloobchod a služby závislé na domácí poptávce jsou na tom naopak bledě.

Do butiku paní Jany vstoupí starší zákaznice a pět minut si prohlíží zboží. "Máte tu pěkný věci. No, já se stavím," prohodí a odejde.

"Vidíte? A tak to je pořád," okomentuje Jana slabou poptávku, jak lidé odkládají nákup zbytných věcí. "Každý má v rodině někoho nezaměstnaného, my taky," dodává. S více než deseti procenty lidí bez práce byl vloni Kroměříž nejhorším okresem ve Zlínském kraji.

Nejhorší leden za dvacet let

"Každý rok je to horší a horší, jeden za druhým to tady pomalu zavírá," tvrdí Jana, která v Kroměříži prodává už 16 let a podle které "se to letos rozhodne."

Naproti butiku paní Jany má obchod knihkupec Jiří Dočkálek. Před třemi lety zaměstnával šest lidí. Teď má zaměstnanců pět a dva musí propustit. Lednové tržby mu proti předkrizovému roku 2008 klesly o 60 procent.

"A to je jen pokles v tržbách. Do toho pořád rostou výdaje," připomíná knihkupec prudce rostoucí ceny energií, dopravy, zvýšené daně a inflaci.

"Dneska uzavíráme leden. Je to nejhorší výsledek za posledních dvacet let," říká v kanceláři rodinného autoservisu automobilový závodník Michal Sum. Jeho žena nad kalkulačkou za haldou lejster jen pokýve hlavou.

Když před třemi lety na Česko udeřila krize, prohlásil Sum, že "na žádný NERV nečeká". Odbyt má teď sice stále stejný s úrovní roku 2008, ale jen za cenu toho, že navzdory rostoucím nákladům už šest let nezvedl ceny a všude jinde radikálně utáhl šrouby.

Jediná zakázka do června

Třetina pracovní síly v potížích

  • Potíže živností jsou v Česku větší problém, než jinde. Podíl firem do devíti zaměstnanců byl roku 2006 v Česku 95,2 procent. Tato hodnota byla tehdy druhá nejvyšší mezi dvaceti evropskými zeměmi zkoumanými Eurostatem.
  • Tyto firmy tehdy u nás zaměstnávaly 32,6 procent všech pracujících lidí.
  • Tři roky po krizi však počet živnostníků i díky švarcsystému vzrostl o 70 tisíc na celkových 670 tisíc, tedy o více než desetinu.
  • Průměrné příjmy zaměstnanců se za poslední tři roky reálně zvýšily o dvě procenta, u živnostníků naopak o tři procenta klesly.

"Rozloučili jsme se s investicemi, platíme jen mzdy a odvody. Vyčerpali jsme už všechny možnosti, i obědy si vaříme sami. Netvoříme zisk a lidem nerostou mzdy," tvrdí.

"Držíme se nad vodou. Je to ale tvrdý a dlouho to tak dělat nejde," dodává Sum. Jeho výhodou přitom je, že na rozdíl od většiny živností v okolí není v nájmu, ale ve svém.

Rozevírající se nůžky mezi dvěma českými ekonomikami potvrdila poslední čísla Českého statistického úřadu. Poptávka v zahraničí vzrostla meziročně o 12 procent, domácí poptávka naopak o pět procent klesla. Adekvátně tomu průmysl vloni meziročně rostl o 6,9 procenta, zatímco tržby za služby klesly o 1,5 procenta a stavebnictví kleslo o tři procenta.

"Měl jsem tu známého, co má půjčovnu lešení a ten má do června jednu jedinou zakázku," potvrzuje Sum stavební bídu a její dopad na živnosti.

"O co mě stát skrouhne, to zaplatí sám"

Není vyloučeno, že se tu jedné velké skupině lidí (viz infobox) zadělává na potíže v budoucnu. "OSVČ" totiž sice dostaly úlevy v odvodech pro stát, ale za cenu výrazně nižších důchodů.

"Sociální a zdravotní už za propuštěné zaměstnance platit nebudu," uvažuje Dočkálek. Důvodem propouštění je podle něj i příprava na jednotnou DPH, která se má napřesrok zvýšit na 17,5 procenta.

"Nejde pořád jen brát a brát s tím, že si to páni podnikatelé nějak zaonačí. Tak to prostě nefunguje. Jsou to spojité nádoby: o co mě stát skrouhne, to bude platit sám, protože já bych nepřežil," tvrdí Dočkálek.

Reportáž z vyšší rychlosti našeho hospodářství najdete zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy