Dvojí metr pro developery. Někdo stavět smí, jiný ne

Táňa Králová, Euro.cz
30. 10. 2010 13:00
Odbor ministerstva posoudil rozdílně téměř totožné projekty u Hradce
Budova magistrátu v Hradci Králové.
Budova magistrátu v Hradci Králové. | Foto: Martin Brabec

Hradec Králové - Nejen u města, ale i na královéhradeckém pracovišti ministerstva životního prostředí (MŽP) se dobře zapsala společnost J&T. Její developerské záměry na okraji krajského města těsně u plánované dálnice D11 dostávají všude zelenou.

Záměru J&T přeměnit polnosti na obchodně-komerční zónu vyšla pobočka MŽP v Hradci Králové naproti, stejnou snahu developerské konkurence ze sousedství, společnosti Unimex Group, naopak brzdí.

Odbor výkonu státní správy VI, jak se přesně jmenuje královéhradecké pracoviště MŽP, je autoritou, která dává souhlas s vynětím polí ze zemědělského půdního fondu. A to se hladce uskutečnilo v Nové Zelené, zájmové zóně J&T, která celkem zabírá 76 hektarů. Anebo souhlas neudělí, jak se stalo na území Unimexu, kterému jde o převod 28 hektarů z orné půdy na stavební pozemky. V obou případech přitom město schválilo změny územního plánu a na MŽP se obracel přímo magistrát.

 

Šéf zmíněného ministerského odboru Emil Rudolf ví, že měření různým metrem v obou lokalitách je citlivé téma, a odmítá se o něm bavit. "Tato věc je na hraně," vysvětloval do telefonu neochotu k osobnímu rozhovoru.

Zatajený dopis

V souhlasném stanovisku ke změně územního plánu pro Novou Zelenou, kde skoupila pozemky firma Endeta propojená s J&T, zamlčel ředitel Rudolf jeden důležitý dopis z pražského ústředí MŽP. Konkrétně z odboru ochrany horninového a půdního prostředí, který záměr zastavět 79 hektarů úrodných polí předem posuzoval. A vůbec mu nefandil.
 
"Přenesení rozvoje města do západního sektoru lze hodnotit jako zásadní změnu urbanistické koncepce, která je v rozporu s dohodou uzavřenou s MŽP v souvislosti s projednáváním trasy dálnice D11. Podle ní využití těchto pozemků pro výstavbu může nastat po vyčerpání jiných vhodnějších možností," uvádí se v dopise adresovaném řediteli Rudolfovi, který má týdeník EURO k dispozici.

Pražský odbor ochrany půdy v něm doporučil provést zásadní revizi územního plánu a posoudit, zda rozvoj města nevyžaduje pořízení nového. "Do té doby situaci řešit pomocí vymezených územních rezerv a pozemků brownfields," píše se v dopise.

 

Proč hradecké pracoviště MŽP vydalo kladné stanovisko, ač mělo z Prahy zásadní připomínky v neprospěch změny? "Před vydáním souhlasného stanoviska neměl odbor - a do současné doby ani nemá - k dispozici zásadní připomínky," zní překvapivá odpověď ředitele Rudolfa pro týdeník EURO.

Infobox

Původní znění článku naleznete ZDE

Jeden nadstandard stačí

Na negativní vyjádření pražského odboru ochrany půdy se ale ředitel Rudolf odvolává ve svém zamítavém stanovisku k vynětí pozemků Unimexu ze zemědělského půdního fondu. V odpovědi pro týdeník EURO pak hradecký odbor MŽP uvádí, že argumenty města coby pořizovatele územní změny nepovažuje v protikladu k ochraně zhruba 28 hektarů zemědělské půdy za relevantní.

Mezi argumenty paradoxně zmiňuje i pochybnosti o budoucím úspěšném a racionálním využití nedlouho před tím nově vymezených zastavitelných ploch - myšlena zóna J&T.

Už jsme odkývali jednu nadstandardní změnu, další už z hlediska ochrany půdy neobstojí. Takto teď hradecké pracoviště MŽP vysvětluje svůj zamítavý postoj vůči lokalitě, kterou obsadil Unimex. A nic na něm nehodlá změnit ani po nedávné intervenci města.

"Je i zájmem města, aby byla změna úspěšně projednána," napsal na konci září na MŽP náměstek primátora Josef Malíř. Připomněl, že nejde jen o zájmy Unimexu, ale současně má změna řešit i důležité dopravní stavby. Tedy napojení města na dálnici a první etapu takzvané jižní spojky.

"Zamítavé rozhodnutí bylo překvapivé, předtím se úřad vyjadřoval jinak. V obecné poloze souhlasil s dalším rozšířením města v tomto území," tvrdí Malíř, který po komunálních volbách ve vedení města končí.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy