DVD a CD šly loni po dlouhé době na dračku

Veronika Skálová Veronika Skálová
25. 2. 2009 14:50
Prodej filmových DVD neohrozily ani levné nosiče v trafikách. Hudbu zachránilo legální stahování.

Brno - Zatímco agenturní pracovníci v průmyslových zónách přicházeli o práci, automobilky i jejich dodavatelé s hrůzou sledovali klesající poptávku, trh s hudbou a filmy měl žně.

Navzdory množství pirátských kopií filmů, které se dají stáhnout z internetu, se vloni v Česku a na Slovensku prodalo rekordních 3, 335 milionů filmových DVD. Za jediný rok vzrostl zájem koncových prodejců a půjčoven o 13 procent.

„Jde o nejlepší výsledek od uvedení formátu DVD na trh na podzim 1997. Kvůli nižším cenám však tržby z prodeje filmových DVD klesly o 19 procent na 542,3 milionu,"uvedl Pavel Borowiec ze sdružení DVD Group.cz. Velkoprodejce však zachránil zájem o nový formát, tedy Blu-ray disky. Jejich prodej přinesl do pokladen dalších 15 milionů korun.

Prodejcům DVD se tak podařilo odolat vlně levných nosičů prodávaných nejen jako příloha novin a časopisů, ale i samostatně za pár desítek korun. Těchto levných filmových CD a DVD se vloni na trhu objevilo 219 milionů. Je to je třikrát víc než v roce 2007.

Slaví i hudební trh

Mimořádný úspěch znamenal loňský rok i pro trh s hudebními CD. Tržby vystoupaly poprvé za deset let a to o jedenáct procent. O tržby hudebních vydavatelství ve výši 555 milionů korun se zasloužila především levná CD, prodávaná jako příloha novin a časopisů.

Trh tak zažíval vzestup navzdory tomu, že zájem o klasická CD mezi lidmi v České republice klesá.

„Je samozřejmé, že příbaly svou nízkou cenou nepřinášejí hudebním vydavatelům takovou marži, jako prodeje standardní, nicméně je pozitivním faktem pro hudební branži, že spotřebitelé za hudbu utratili v loňském roce více než v tom předcházejícím," řekla ČTK Petra Malá Žikovská, ředitelka české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu. Členové federace prodávají mezi 91 a 93 procenty veškeré hudby na českém trhu.

Hudebním vydavatelstvím se vyplatilo i to, že vsadily i na prodej legálně stahované hudby. Díky internetovým obchodům, které ji nabízejí, vydělala vydavatelství téměř 30 milionů korun. „To představuje nárůst tohoto segmentu o 24,7 procenta," dodala Malá Žikovská.

Právě do legálního stahování hudby, ať už v podobě skladeb nebo třeba vyzvánění na mobil vkládají lidé z hudebního průmyslu největší naděje. Zájem o běžné hudební CD a DVD totiž vloni poklesl o 14,8 procenta.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy