Dva motory za minutu. Boleslav chrlí stroje pro celý VW

Radek Pecák, spolupracovník redakce
21. 11. 2009 13:50
Automobilka Škoda vyrábí vlastní motory již 110 let
Tady se na nový typ čtyřválcového motoru přidělávají jedny z posledních dílů
Tady se na nový typ čtyřválcového motoru přidělávají jedny z posledních dílů | Foto: Radek Pecák

Mladá Boleslav - Právě v týdnu, kdy mladoboleslavská automobilka Škoda slaví 110. výročí od prvního představení motocyklu s vlastním motorem, spustila sériovou výrobu úplně nového typu motoru.

Benzinový čtyřválec o objemu 1,2 litru, který má díky přeplňování turbodmychadlem a přímému vstřikování výkon 77 kW, se bude montovat pod kapotu vozů Yeti, Volkswagen Polo a dalších typů automobilů koncernu Volkswagen.

V Mladé Boleslavi se motory vyrábějí už 110 let. Nejprve motocyklové pro stroje Laurin Klement, od roku 1905 také automobilové. Za tu dobu se jich zde vyrobilo již zhruba deset milionů kusů.

Nejdéle ve výrobě: tisícovka

Ve své historii Škoda vyráběla motory různých velikostí a různého určení. Například letecké motory vlastní konstrukce vznikaly již od roku 1910. I když drtivá většina vyrobených motorů byly čtyřválce, ve Škodovce uměli dělníci vyrobit i šestiválce a dokonce osmiválce. Tím byl motor Škoda 860 vyráběný v letech 1929-33. Měl objem 3880 cm3 a výkon 60 koní.

Vůbec nejdéle vyráběným motorem byl typ nazvaný původně Motor Škoda 1000 MB. V různých modifikacích a s různými vylepšeními vydržel ve výrobě 37 let. Od roku 1964 do roku 2001 se ho vyrobilo 6,4 miliony kusů. Tříválcových motorů 1,2 HTP, které se nyní montují do Fabií, Roomsterů a také malých Seatů a Volkswagenů, se za osm let od roku 2001, kdy jeho výroba začala, vyrobilo přes dva miliony kusů.

Ve výrobě motorů v hale M6 v areálu mladoboleslavské továrny pracuje 600 lidí. Každý den sjede z linek až 2800 kusů. Kromě toho zde dalších 800 zaměstnanců vyrábí pětistupňové manuální převodovky označované MQ 200. Připravuje se rovněž výroba malé převodovky MQ100. Ta bude určena pro minivozy Škoda, Volkswagen a Seat, jejichž výroba začne v Bratislavě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy