Důvěra v ekonomiku sílí, mezi podnikateli ale pomalu

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
25. 11. 2009 10:00
Celková důvěra vzrostla, hlavně díky optimistickým spotřebitelům.
Nejpesimističtější jsou mezi podnikateli stavebníci. Vzhledem k poklesu bytové výstavby je to pochopitelné. Ilustrační foto.
Nejpesimističtější jsou mezi podnikateli stavebníci. Vzhledem k poklesu bytové výstavby je to pochopitelné. Ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Brno - Na obzoru jsou stále zřetelněji vidět lepší časy, do půl roku se nám povede lépe, myslí si čeští podnikatelé i spotřebitelé. Jejich důvěra v domácí ekonomiku od října stoupla o 3,1 bodu. Stále ještě však ani zdaleka nedosahuje úrovně z loňského listopadu, kdy byla o 4,7 bodu vyšší. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Podnikatelé byli jako obvykle ve svém optimismu opatrnější než spotřebitelé. Jejich důvěra vzrostla o 2,3 bodu celkově. Pesimističtí mezi podnikateli zůstávají ti, kdo jsou spojeni se stavebnictvím. Ti i v listopadu důvěru ve zlepšení ztráceli. Za měsíc klesla o 1,5 bodu, v porovnání s loňským rokem už je nižší o 35 bodů.

Nejlépe dobu následujících šesti měsíců vidí podnikatelé v obchodu a službách. V obou odvětvích stoupla důvěra v ekonomiku o 3,7 bodu. I nadále ale zůstává více než 10 bodů pod úrovní loňského listopadu.

Křivka popisující vývoj důvěry u spotřebitelů je strmější než u podnikatelů. Zdá se, že už v listopadu uvěřili v obrat k lepšímu ochotněji. Jejich důvěra se zvýšila za měsíc o 6,3 bodu a je o 5,5 bodu výš než před rokem. Listopad 2008 už však byl zasažen pesimismem vyvolaným krizí, kterému spotřebitelé podlehli stejně rychle a ochotně jako současné víře ve zlepšení.

Lidé věří, že do roka se jim povede finančně lépe, stále však počítají s tím, že budou spořit.

Němečtí spotřebitelé ztrácí náladu

Pravým opakem českých spotřebitelů jsou ti v Německu. Podle průzkumu společnosti GfK se jejich nálada v prosinci zhorší. Negativně ji ovlivňují především obavy o růst nezaměstnanosti, které ovlivňují očekávání ohledně vývoje ekonomiky a příjmů.

Nezaměstnanost v Německu totiž stále roste, i když největší evropská ekonomika od druhého čtvrtletí míří z krize ven.

GfK index spotřebitelské nálady snížila z prosincových 4 bodů na 3,7 bodu. Ekonomové přitom předpokládali, že si svou úroveň z listopadu zachová.

„Rostoucí obavy o růst nezaměstnanosti mezi Němci způsobil, že jejich očekávání vývoje ekonomiky v listopadu klesla, když v předchozích sedmi měsících naopak rostla," uvedla GfK v prohlášení.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 15 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy