Důvěra v ekonomiku sílí, mezi podnikateli ale pomalu

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
25. 11. 2009 10:00
Celková důvěra vzrostla, hlavně díky optimistickým spotřebitelům.
Nejpesimističtější jsou mezi podnikateli stavebníci. Vzhledem k poklesu bytové výstavby je to pochopitelné. Ilustrační foto.
Nejpesimističtější jsou mezi podnikateli stavebníci. Vzhledem k poklesu bytové výstavby je to pochopitelné. Ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Brno - Na obzoru jsou stále zřetelněji vidět lepší časy, do půl roku se nám povede lépe, myslí si čeští podnikatelé i spotřebitelé. Jejich důvěra v domácí ekonomiku od října stoupla o 3,1 bodu. Stále ještě však ani zdaleka nedosahuje úrovně z loňského listopadu, kdy byla o 4,7 bodu vyšší. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Podnikatelé byli jako obvykle ve svém optimismu opatrnější než spotřebitelé. Jejich důvěra vzrostla o 2,3 bodu celkově. Pesimističtí mezi podnikateli zůstávají ti, kdo jsou spojeni se stavebnictvím. Ti i v listopadu důvěru ve zlepšení ztráceli. Za měsíc klesla o 1,5 bodu, v porovnání s loňským rokem už je nižší o 35 bodů.

Nejlépe dobu následujících šesti měsíců vidí podnikatelé v obchodu a službách. V obou odvětvích stoupla důvěra v ekonomiku o 3,7 bodu. I nadále ale zůstává více než 10 bodů pod úrovní loňského listopadu.

Křivka popisující vývoj důvěry u spotřebitelů je strmější než u podnikatelů. Zdá se, že už v listopadu uvěřili v obrat k lepšímu ochotněji. Jejich důvěra se zvýšila za měsíc o 6,3 bodu a je o 5,5 bodu výš než před rokem. Listopad 2008 už však byl zasažen pesimismem vyvolaným krizí, kterému spotřebitelé podlehli stejně rychle a ochotně jako současné víře ve zlepšení.

Lidé věří, že do roka se jim povede finančně lépe, stále však počítají s tím, že budou spořit.

Němečtí spotřebitelé ztrácí náladu

Pravým opakem českých spotřebitelů jsou ti v Německu. Podle průzkumu společnosti GfK se jejich nálada v prosinci zhorší. Negativně ji ovlivňují především obavy o růst nezaměstnanosti, které ovlivňují očekávání ohledně vývoje ekonomiky a příjmů.

Nezaměstnanost v Německu totiž stále roste, i když největší evropská ekonomika od druhého čtvrtletí míří z krize ven.

GfK index spotřebitelské nálady snížila z prosincových 4 bodů na 3,7 bodu. Ekonomové přitom předpokládali, že si svou úroveň z listopadu zachová.

„Rostoucí obavy o růst nezaměstnanosti mezi Němci způsobil, že jejich očekávání vývoje ekonomiky v listopadu klesla, když v předchozích sedmi měsících naopak rostla," uvedla GfK v prohlášení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy