´Drtič bank´ přijde o místo ve spořitelně

Red eko
31. 5. 2007 18:53
Klientský ombudsman Poštovní spořitelny Prouza končí
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý náměstek ministra financí a současný ombudsman Poštovní spořitelny Tomáš Prouza zřejmě přijde o místo.

Podle zdrojů Aktuálně.cz bude muset buď odejít sám, nebo bude propuštěn, a to kvůli střetu zájmů.

Nynější Prouzův zaměstnavatel tak reaguje na informaci, že Prouza spoluzakládá poradenskou firmu.

Jde o společnost Partners for Life Planning, kde by měl fungovat na pozici managera pro vnitřní kontrolu a compliance.

Firma Partners zatím v obchodním rejstříku figuruje pod názvem Nostimo a jako členka dozorčí rady zde vystupuje i manželka Tomáše Prouzy.

"Pan Prouza je spoluzakladatelem společnosti Partners. Ovšem jeho funkce je pouze symbolická a je pro nás spíše mediální tváří, než managerem," řekl deníku Aktuálně.cz vedoucí oddělení komunikace firmy Partners Jan Majer.

To se ale příliš nelíbí současnému zaměstnavateli ombudsmana.

"Je to důvod k velmi zásadnímu pohovoru s ředitelkou Poštovní spořitelny Vlastou Dolanskou, který proběhne v nejbližších hodinách či dnech, podle toho, jak bude pan Prouza dostupný," uvedl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí ČSOB Milan Tománek. Poštovní spořitelna je dceřinou společností ČSOB.

Nový hráč na trhu

Ovšem příchodem firmy, ve které hraje svoji úlohu i ombudsman Poštovní spořitelny, se mění rozložení na celém trhu finančního poradenství.

Foto: Partners

Podle informací deníku Aktuálně.cz totiž za ní stojí Radim Lukeš, který odchází z firmy OVB. Ta je jednoznačnou jedničkou mezi finančními zprostředkovateli a Lukeš patřil k vrcholovým manažerům této firmy.

Nyní tak hrozí, že sebou vezme "své lidi" a OVB přijde o významnou, až třetinovou část své sítě prodejců.

"Pan Lukeš nám již oznámil svůj úmysl, zatím ale ne zcela oficiálně. Tuto situaci bereme vážně a je nám líto, že chce opustit naši společnost," řekl deníku Aktuálně.cz člen představenstva OVB Martin Gardavský.

Zároveň ale dodal, že na osobě Radima Lukeše firma nestojí a nepadá, a že s jeho odchodem a i s případným odchodem části jeho kolegů se OVB bez problémů vyrovná.

S novou sítí finančních poradců své jméno spojil i Pavel Kohout, bývalý analytik firmy PPF, která patří nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi.

Problém s partnery?

Jelikož je ale firma Partners postavena na "odpadlíkovi" z OVB, může mít problém uzavřít smlouvy s největšími bankami a pojišťovnami.

"OVB je významným hráčem v evropském měřítku. A každá z velkých institucí si pečlivě rozmyslí, jestli spolupracovat s někým, kdo si znepřátelil OVB," říká Petr Stuchlík z poradenské firmy Fincentrum.

Finanční poradenství v posledních letech zažívá rozmach, a to především díky hypotékám.

Ty vytlačily klasické produkty jako pojištění. I poradci se tak vezou na vlně stavebního boomu a nebývalého hladu Čechů po vlastním bydlení.

Stojaté vody pojišťovnictví v posledních měsících rozvířilo i spojení České pojišťovny ze skupiny PPF s italskou Generali. Razantní nástup na český trh provedla i společnost Axa, která se v Česku zatím zabývala pouze asistenčními službami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy