Drábkovy reformy v praxi. Na poště vám práci neseženou

Tomáš Fránek
4. 5. 2012 5:30
Ombudsman ukázal na modelové problémy, které přinesla sociální reforma
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Když se veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský vypravil na dvě pošty a chtěl, aby mu úředníci ukázali, jak pomáhají nezaměstnaným a jakou práci jim nabízí, neuspěl.

Podobně dopadly další desítky lidí, kteří jsou zapojeni do systému Docházka nezaměstnaných (DONEZ), který jako jednu z vlajkových lodí sociální reformy chválí ministerstvo práce a sociálních věcí. V jeho rámci se musí část lidí bez práce hlásit několikrát týdně na pobočkách České pošty, respektive na kontaktních místech CzechPoint.

Podle zkušeností lidí z ombudsmanovy kanceláře ale lidé na poštách - i přes tvrzení ministra Jaromíra Drábka - práci prostě nedostanou.

„Bydlím na vesnici, kde je hodně žen, které pracovaly v OP Prostějov. A protože OP už není a jsou nezaměstnané, část musí docházet na poštu. Když jsem se na dvě pošty vypravil a ptal jsem se, jakou práci mohou pomoci zprostředkovat, neuspěl jsem. Nenabídnou nic," řekl Varvařovský na konferenci v Brně, která se věnovala dopadům sociálních reforem v praxi.

Zrušte to

Varvařovský už vyzval poslance, aby systém, fungující od loňského podzimu, zrušili.

Kancelář ombudsmana dostala například podnět od muže, který se raději nechal ze systému uchazečů o zaměstnání vyřadit, než aby podle něj potupně docházel na poštu, kde žádnou pomoc nedostane.

Ministerstvo při hodnocení systému argumentuje čísly a úsporami. Kolika lidem ale pomohl systém práci skutečně získat neuvádí. "700 uchazečů o zaměstnání našlo ihned po zařazení do projektu práci," uvedl pouze ředitel kabinetu ministra Zdeněk Kadlec v odpovědi na stížnost nezaměstnané z Prahy.

Ombudsman není jediný, kdo fungování reforem v praxi kritizuje. Přidali se k němu zástupci obcí, charitních organizací, zástupců sdružení postižených nebo neziskových spolků. 

„Nejde o žádný krok vpřed. U nás jsou na 400 uchazečů o práci dvě pracovnice na úřadu práce. A na zařazení do veřejné služby čeká už dlouhou dobu 22 lidí. Pořád jsme doufali, že se situace od začátku roku změní a zlepší, ale je to pořád stejné, podstatnější zlom už asi nepřijde," uvedl Abraham Staněk z Občanského sdružení Ester, které pomáhá lidem bez práce na Jesenicku.

Případy z praxe

Přečtete si tři konkrétní modelové případy, které řeší ombudsman v souvislosti se systémem DONEZ.

Muž skončil v lednu pracovní poměr na dobu určitou, jeho výdělek byl 7000 korun. Za únor a březen dostal podporu v nezaměstnanosti ve výši 4550 korun. Muž přijal nabídku na výkon veřejné služby jako sanitář v nemocnici, do které musí ale dojíždět. Podle expertů z kanceláře ombudsmana tak musí vynaložit asi 500 korun na dojíždění, což představuje velmi citelný zásah do příjmů. Úřad práce by proto měl muži okamžitě poskytnout mimořádnou pomoc na dojíždění.

Žena je už přes šest měsíců v evidenci nezaměstnaných, absolvovala rekvalifikační kurz, práci ale stále nemá. Byla zařazena do systému DONEZ. Na základě zaslaného životopisu ji telefonicky kontaktoval potenciální zaměstnavatel, který ji pozval na pohovor. Kvůli němu žena zmeškala schůzku na poště, místo však nezískala a navíc jí hrozí vyřazení z evidence úřadu práce.

Jiná žena více jak třicet let pracovala v textilní továrně, práci ztratila v 55 letech v rámci hromadného propouštění. Dva roky je v evidenci nezaměstnaných, nyní byla zařazena do systému DONEZ. Dostavovat se dvakrát týdně na poštu je podle ní v rozporu s lidskou důstojností, kontrola nelegální práce jí v jejím případě přijde absurdní. A nelíbí se jí, že většinu lidí, kteří poštu navštěvují, tvoří výhradně lidé nad 50 let - myslí si, že jde o diskriminaci.

Podle právníků z kanceláře ombudsmana se žena ve zmíněném třetím případě musí obrátit se stížností na úřad práce. Tam by měla dostat vysvětlení o tom, proč je zrovna ona zařazena do systému DONEZ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy