Drábek mění šéfa sociálky. Má být rychlejší a přísnější

Petr Kučera Petr Kučera
1. 11. 2010 15:47
Novým ředitelem České správy sociálního zabezpečení je Vilém Kahoun

Praha - Rychlejší a efektivnější fungování úřadu, přísnější kontroly a lepší přístup některých úředníků. To jsou hlavní úkoly pro nového ředitele České správy sociálního zabezpečení Viléma Kahouna, kterého v pondělí uvedl do funkce ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Kahoun nahradí dosavadní ústřední ředitelku Boženu Michálkovou. Tu ministr odvolal kvůli pochybením jejího úřadu, hlavně kvůli nedodržování správních lhůt v délce 90 dnů. Někdy je úřad překračoval až na dvojnásobek, což ke konci září pocítilo 2500 lidí.

"Mojí úlohou bude zajistit, aby Česká správa sociálního zabezpečení plnila řádně a včas své úkoly a poslání," říká Kahoun, který dosud řídil jihočeská pracoviště tohoto úřadu. Cílem je maximální efektivita a dynamika, dodává.

Konec zpoždění?

"Ve velmi krátké době by mělo dojít ke stabilizaci situace ve správních agendách a vydávání rozhodnutí ve správní lhůtě," říká Drábek k prioritám nového šéfa. Úřad měl v posledních měsících zpoždění zejména při přiznávání důchodů a výplatách nemocenské či mateřské.

Uspíšit by se měla vydávání rozhodnutí o přiznání důchodů, a to jak invalidních tak i starobních. "Tak, aby lhůty čekání na vyřízení žádosti nebyly v některých případech až několikaměsíční," dodává Drábek. Výjimkou jsou komplikované žádosti například s nutným započítáním let odpracovaných v zahraničí a podobně.

Kontroly v terénu, ne jen na papíře

Další prioritou je zvýšení kontrol prováděných přímo v terénu. "Chceme posílit věcnou stránku kontrol a hodnocení skutečného stavu pracovních smluv a počtu zaměstnanců," říká Drábek. Průběžná kontrola zaměřená pouze na obsah smluv totiž neodhalí porušení zákona ze strany firem. Zaměstnanec pak kvůli tomu nemá nárok na nemocenskou, odpracované roky se mu nezapočítávají do důchodu a podobně.

Nový šéf má také posílit klientský přístup úředníků vůči občanovi. "Je nutné ctít, že úředník je zde pro občana a nikoli naopak," vysvětluje Drábek a dodává, že profesionalita zaměstnanců ČSSZ je sice velmi vysoká, ale klientský přístup není v některých případech dodržován.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy