Doprava je podle analýzy nejrizikovější obor podnikání

Veronika Skálová Veronika Skálová
26. 1. 2011 10:10
Mezi dopravci je nejvíce firem v úpadku a nejméně těch s nejlepším ratingem.
Při pohledu na dálnice se zdá, že doprava prosperuje. Je to ale rizkový obor podnikání.
Při pohledu na dálnice se zdá, že doprava prosperuje. Je to ale rizkový obor podnikání. | Foto: Reuters

Praha - Při pohledu na dálnice plné kamionů se to nezasvěceným rozhodně nezdá pravděpodobné, ale doprava je v České republice jedním z nejrizikovějších oborů podnikání.

Při své analýze to zjistila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). Ta hodnotí stabilitu firem od excelentních (AAA) až po extrémně rizikové (C) a ty v úpadku (D).

Ve srovnání s ostatními obory podnikání je v dopravě až o polovinu méně firem s nejvyšším hodnocením, zato těch v úpadku je o 222 procent více. Krachem je podle hodnocení ČEKIA ohrožena každá čtvrtá firma.

V dopravě jsou nízké marže

Tyto výsledky podle analytičky agentury potvrzují, že doprava a logistika je mimořádně rizikové a náročné odvětví.

"Nadprůměrná rizikovost podnikání v oboru dopravy a logistiky a markantní vychýlení vzhledem k rozložení tuzemské podnikatelské základny jako celku je důsledkem nízkých marží, vysokých fixních nákladů a citlivosti odvětví na ekonomický cyklus," vysvětlila analytička ČEKIA Petra Štěpánová.

Nejde jen o českou specialitu, doprava a logistika patří k oborům nejvíce zasaženým krizí v celé Evropě.


 

Právě se děje

před 50 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy