Dokonale nelogický nesmysl? Počet pošt stanoví zákon

Karel Toman
17. 3. 2012 13:11
Spor v TOP 09: Má za poštovní síť ručit stát, nebo je předmětem konkurenčního boje?

Praha - Mapa poštovní sítě má mít v budoucnu zákonem stanovených 3400 obslužných míst. Počítá s tím návrh poštovního zákona.

Část z tohoto počtu mohou tvořit takzvané Pošty Partner, kdy poštovní služby poskytuje koncesní partner jako například obecní úřad, hospoda nebo obchod.

Podle poslance Jana Husáka z TOP 09 je však zákonem stanovený počet obslužných míst "dokonale nelogický nesmysl", který brání konkurenci. Pokud bude přijat, hrozí prý České republice pokuta od Evropské unie.

Poštovní síť jako veřejná služba

Případnou pokutu by podle Husáka měli zaplatit poslanci, kteří návrh přijali. Tedy včetně Husákova kolegy z hnutí Starostové a nezávislí Stanislava Polčáka - ten totiž jako šéf výboru pro veřejnou správu návrh podpořil.

Podle Polčáka ale pokuty nehrozí, protože návrh se inspiroval třeba v Německu a Nizozemsku. "Tam zákon také veřejnosti garantuje službu v určitém rozsahu," řekl Polčák. Právě starostové se v minulosti nejvíc bouřili proti plánu České pošty na rušení poboček. A právě ve zmíněných zemích funguje i tamní obdoba pošty-partner.

Česká pošta mění tvář, kupuje nové uniformy:

S návrhem podle Polčáka nakonec souhlasilo i ministerstvo vnitra, které je zakladatelem státního podniku Česká pošta.

Proti naopak bylo ministerstvo průmyslu, které chtělo stanovení počtu obslužných míst nechat na nařízení vlády nebo vyhlášce Českého telekomunikačního úřadu.

Podle Polčáka by ale bez opory v zákoně chyběla záruka, že se po nějakých příštích volbách vláda nerozhodne síť obslužných míst České pošty radikálně osekat.

Současný návrh tak představuje kompromis, který České poště dovolí zbavit se kamenných poboček ve vlastní režii a tím snížit náklady, a přitom stále zachovat srovnatelný rozsah veřejné služby.

Přibude obslužných míst?

Podle plánu České pošty předloženého vloni v únoru senátorům z komise pro rozvoj venkova si chtěl podnik ponechat zhruba 1600 poboček z aktuálního počtu 3346. Síť by tak vlastně podle nového návrhu měla dokonce mírně zhoustnout.

Zbylých 704 poboček se podle tehdejšího plánu mělo proměnit na výdejní místa se základními poštovními službami, další tisícovka poštovních služeben měla být provozována třetím subjektem v rámci projektu Partner.

Návrh v podobě "3400 bez rozlišení druhu obslužného místa" schválil ve středu sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Je součástí poštovního zákona, který půjde do třetího čtení příští týden.

Největší spor se však v navrhovaném zákoně vede o to, zda budou muset soukromí přepravci přispívat Poště na tak zvanou univerzální službu. I tu totiž garantuje zákon jako svého druhu sociální službu a pošta ji proto musí vykonávat, i když se jí na drtivé většině území nevyplatí.

Pošta se teď obává, že po úplné liberalizaci listovních služeb jí tuto službu soukromí přepravci "vyzobou" ve čtyřce největších měst, kde je jedině zisková. Stát jí hrozící ztráty kompenzovat nechce a břímě se proto snaží přehodit na její konkurenci.

Také u tohoto návrhu je poslanec Husák ostře proti.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy