Dodávky plynu do Evropy váznou, přednost má Rusko

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
4. 2. 2012 12:45
Koncern Gazprom nezvládá pokrýt zvýšené objednávky na dodávky plynu do Evropy
Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Ruský koncern Gazprom není s to momentálně plnit zvýšené objednávky na dodávky plynu do Evropy, vyvolané abnormálně silnými mrazy, protože přednost má ruský trh.

Vyplynulo to podle ruských agentur ze schůzky zástupců koncernu s premiérem Vladimirem Putinem.

Gazprom současně ujistil, že dříve dohodnuté kontrakty se západními odběrateli plní.

"V současné době se dodávky do vzdálenějšího zahraničí plní v souladu s kontraktem. Objem objednávek se však zvyšuje (...). Dodatečné objemy, o které naši západoevropští partneři žádají, momentálně nemůžeme uspokojit," řekl náměstek šéfa Gazpromu Alexandr Kruglov.

Dodávky do Evropy tak podle něj putují podle dříve potvrzeného plánu.

Putin označil za prioritní úkol plynárenského koncernu zajistit domácí spotřebu v Rusku, ale současně požádal o maximální úsilí při zajištění exportu.

Nynější situace s dodávkami do Evropy podle premiéra potvrzuje opodstatněnost nových ruských plynovodů Nord Stream a South Stream. Z prvního, který z Ruska vede po dně Baltského moře do Německa, je od loňského roku v provozu první větev, druhý se má začít stavět.

"Nebylo by zbytečné poukázat na ty, kteří nám bránili stavět Nord Stream. Kdyby nepřekáželi, stála by už druhá větev a obě potrubí by byla plná. Pro nové plynovody by už Gazprom otevřel nová naleziště (....) a dnešní problémy by nebyly," prohlásil ministerský předseda podle agentury RIA Novosti.

Pokles ruských dodávek do Evropy hlásila v minulých dnech řada dovozců, včetně Česka a Slovenska, avšak s tím, že by to zákazníci neměli pocítit; zatím všechny země jsou schopny zajistit si surovinu z jiných zdrojů, zejména podzemních zásobníků.

Gazprom dříve zprávy o omezování dodávek do Evropy kvůli prudkému zvýšení poptávky v Rusku popíral a tvrdil, že naopak roztáčí svůj export na západ na maximum.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy