Dodavatele Apple čeká kontrola, podmínky jsou strašné

Zahraničí Zahraničí
26. 1. 2012 20:45
Zaměstnanci pracují v hrozivých podmínkách. Desítky z nich spáchali sebevraždu
Foto: Reuters

Peking - Ještě nikdy žádná americká továrna IT produktů nemusela projít vnější hloubkovou kontrolou. První, kterou to čeká, je čínský dodavatel společnosti Apple, známého výrobce počítačů, iPodů a iPadů.

Společnost Foxconn ve městě Šenzen provází poslední roky série skandálů. Zaměstnanci tam pracují v podmínkách, které lze označit za hrozivé.

Směny běžně trvají 12 a 16 hodin, na ubytovnách se lidé mačkají na šestipatrových palandách, ženy jsou nuceny absolvovat povinné těhotenské testy a kvůli častým sebevraždám dokonce musela firma instalovat pod okna sítě. Nemluvě o častých zraněních.

"Potkal jsem tam lidi před třicítkou, kterým se kvůli opakované práci u pásu nekontrolovatelně klepaly ruce," citoval server The Guardian amerického herce a perfomera Mikea Daiseyho, který továrnu Foxconn navštívil v roce 2010.

Lidé jako zvířata

Jeho zkušenost přivedla Apple k tomu, aby zahájila vyšetřování. Kontrolu provede nezávislý auditor, organizace FLA. Neziskovka vznikla v roce 1999 po jiných, podobných skandálech, týkajících se velkých výrobců. Zkušenosti už má se značkami jako Nike, Adidas či H&M.

"V oblasti high-tech nikdy podobné šetření zahájeno nebylo. Rozhodnutí Applu zkontrolovat své dodavatele je proto zlomové," uvedl prezident FLA  Auret van Heerden.

Foxconn svou pošramocenou pověst těžko napraví (už dříve vyšlo najevo, že společnost zaměstnávala děti), Apple se o to přesto snaží. Rodinám nabídl vyrovnání, dětem se rozhodl zaplatit vzdělání.

Čínské vedení Foxconnu si s pracovními podmínkami svých zaměstnanců nikdy nelámalo hlavu. Jak řekl o svých manažerských povinnostech ředitel Terry Gou na loňské oslavě konce roku: "Hon Hai Precision Industry (majitel Foxconnu - pozn. red.) zaměstnává přes milion lidí. Lidé jsou vlastně zvířata a z hlídání milionu zvířat mě někdy bolí hlava".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 2 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy