Do východní Evropy míří miliardová pomoc, koruna stoupá

Ekonomika Ekonomika
27. 2. 2009 12:40
Pomoc přichází ve chvíli, kdy investoři z regionu stahovali své peníze
Foto: Reuters

Londýn - Společný plán na podporu bankovního systému a poskytování úvěrů ve střední a východní Evropě představily dnes ve svém komuniké největší mezinárodní finanční instituce. Koruna v zápětí nato prudce posílila.

Evropská banka pro spolupráci a rozvoj, Evropská investiční banka, Evropský investiční fond a Světová banka vyčlenily dohromady k tomuto účelu 24,5 miliard euro, to je 686 miliard korun.

Katalyzátor zatuhlých ekonomik

Peníze mají podle komuniké poskytnout rychlou a silnou finanční pomoc k posílení úvěrování v reálné ekonomice, zvláště pak malým a středním podnikům. Mají také mobilizovat finanční zdroje v regionu a fungovat tak jako katalyzátor oživení ekonomik. Pomoc má také umožnit vládám a národním bankám v nejpostiženějších zemích koordinaci jejich záchranných plánů.

Na pražskou burzu zpráva skutečně jako katalyzátor zafungovala. Česká měna po jedenácté hodině prudce posílila pod hranici 28 korun za euro, po 11:20 se podle společnosti Patria obchodovala na 27,92 Kč/EUR.

Koruna rovněž posílila k dolaru na 22,04 koruny za dolar. Důvodem prudkého posílení byla právě zpráva o miliardové pomoci východoevropským bankám, které jsou v problémech. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Pomoc v pravou chvíli

Pomoc, na které se představitelé bank dohodli včera, přišla zřejmě v pravý čas. Investoři totiž region střední a východní Evropy hodnotí trochu nespravedlivě jako celek, navíc v současnosti rizikový. Proto z něj stahovali své investice, na což doplácely jak místní měny, tak i akciové trhy.

"Vzhledem k tomu, že poslední výrazný propad měn v našem regionu souvisel právě s obavami z nárůstu rizika neschopnosti splácet, jsou tyto informace určitě pozitivní," uvedl pro ČTK analytik Patria Online Tomáš Vlk.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy