Diskriminace mužů. Obchody chtějí jenom prodavačky

Tomáš Fránek
12. 11. 2012 8:48
Muž v Praze dva roky marně usiloval o místo prodavače, stěžoval si ombudsmanovi
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Brno - Některé obchody v Praze odmítají zaměstnávat muže jako prodavače. Přesvědčil se o tom veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský.

Ombudsman prověřoval podnět muže, který se už dva roky marně snaží získat v Praze právě pracovní místo prodavače.

Muž se prý běžně setkává s tím, že obchody chtějí jenom ženy. Svá tvrzení navíc doložil pěti videonahrávkami z jednání se zaměstnankyněmi provozoven, kde se ucházel o práci.

My ne, to jenom zaměstnanci

"Šlo o větší i menší obchody v Praze, nebyly to jenom obchodní řetězce," potvrdila mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Podrobnější informace o obchodech neuvedla.

Ombudsman proto oslovil všechny obchody s žádostí o reakci.

"Od vedoucí jedné z prodejen jsme neobdrželi žádnou reakci. Ostatní popřeli, že by zaměstnávali pouze prodavačky. Odkazovali se přitom na skutečnost, že informaci o nemožnosti zaměstnat muže podávaly nekompetentní osoby, které nerozhodují o zaměstnávání nových zaměstnanců," uvedl Varvařovský.

Podle Varvařovského jde ale o přímou diskriminaci bez ohledu na to, kdo informaci žadateli o místo prodavače dával. 

"Za jednání zaměstnanců a zaměstnankyň prodejen, do nichž budou uchazeči přijímáni, odpovídá zaměstnavatel i v případě, že tito překročí svá oprávnění," zdůraznil ombudsman.

"Systematické odmítání uchazečů o zaměstnání mužského pohlaví v případech, kdy k tomu není věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce, představuje přímou diskriminaci založenou na pohlaví," uvedl Varvařovský.

Ženy mají nižší mzdy

Diskriminací je i to, když zaměstnavatel říká, že nezaměstnává muže nebo že na určitou pozici preferuje jenom ženy. "Takové prohlášení může odradit uchazeče o zaměstnání a působit tak jako překážka při uplatnění jejich práva na zaměstnání," uvedl ombudsman.

V českých a moravských obchodech pracují většinou prodavačky, podíl žen se pohybuje nad sedmdesáti procenty.

Jedním z důvodů pro to, že obchody většinou zaměstnávají ženy, jsou nízké mzdy. Ty se pohybují v průměru od 17 294 korun pro prodavačky v Praze po 10 726 korun v Ústeckém kraji.

Případ neúspěšného prodavače je jedním ze tří, ve kterých v poslední době ombudsman zjistil diskriminaci.

V dalších dvou případech zubařka odmítala ošetřit Romy a letecká společnost nevytvořila speciální místo pro postiženého.

Zjištění ombudsmana mohou sloužit jako argument u soudu, k nápravě často vede zveřejnění případů v pravidelných zprávách.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaká je ochrana lidských práv?

 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

Další zprávy