Deště zkomplikovaly rekonstrukci elektrárny Prunéřov

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
30. 6. 2013 15:16
Ta začla loni v září. První zrekontruovaný blok by měl být hotový v příjnu 2014
Foto: Greenpeace

Kadaň - Pokračující rekonstrukci elektrárny Prunéřov II znesnadnilo deštivé počasí na počátku června. Dokončení obnovy se ale neoddálí, v říjnu příštího roku by měl být uveden do zkušebního provozu první zmodernizovaný blok. Obnova elektrárny začala loni v září, má stát více než 25 miliard korun.

Déšť, a tím pádem až příliš rozmočená půda ztěžovaly zemní stavební práce. Ochranu před poškozením deštěm si podle mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Oty Schneppa vyžádala i rozestavěná technologie, která do té doby nebyla ničím krytá.

"Déšť způsoboval komplikace na každém kroku, z časového hlediska ale stavba ohrožena není. Pokud půjde vše tak, jak má, bude spuštěn první zmodernizovaný blok do zkušebního provozu v říjnu příštího roku a po něm postupně další dva," sdělil ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov Otakar Tuček.

Dodal, že v první polovině roku 2015 by už měly být všechny tři bloky ve zkušebním režimu s dispečerským řízením.

První fáze obnovy, která trvala od září loňského roku do konce letošního února, spočívala především v demolici a demontáži výrobního zařízení elektrárny.

"Ve finále to obnášelo 42 000 tun šrotu a 10 000 tun betonové suti," uvedl Schnepp.Nyní se už staví a montuje.

"Probíhají i sanace chladicích věží, včetně montáže kouřovodu zaústěného do jedné z nich. Do finále se pak blíží pokládka nového potrubí pro surovou vodu, které je vedeno v zemi od čerpací stanice na řece Ohři až po patu elektrárny," dodal. Generálním dodavatelem stavby je Škoda Praha Invest.

Obnova uhelných zdrojů ČEZ na severu Čech je součástí širšího programu obnovy uhelných elektráren ČEZ, včetně výstavby nových bloků v hodnotě více než 100 miliard korun.

Skončena již byla komplexní obnova elektrárny Tušimice. Do programu patří i výstavba nového bloku o výkonu 660 MW v Ledvicích a výstavba paroplynové elektrárny v Počeradech.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy