Dejte dítě na řemeslo nebo na průmyslovku, radí ministr

Tereza Holanová Tereza Holanová
13. 12. 2011 8:55
Největší šanci najít práci mají absolventi technických oborů, tvrdí ministr Kuba
Foto: Veronika Skálová

Praha - Pokud rodiče chtějí, aby jejich dítě jednou nemělo problém najít práci, měli by spíše než nad všeobecnými obory začít uvažovat nad průmyslovkou nebo nad řemeslem.

Právě v oblasti strojírenství, elektrotechniky a výpočetní techniky totiž podniky hlásí největší nedostatek odborníků. Mezi řemesly převažuje zájem o svářeče, nástrojáře nebo obráběče.

Vyplývá to z analýzy, kterou pro Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zpracovala Hospodářská komora ČR. Ta provedla průzkum přímo mezi firmami, kromě toho vzala v úvahu aktuální statistická data.

Pracovní portál hlásí podobný výsledek

Jak MPO zdůrazňuje, právě absolvent průmyslové školy má nyní nejlepší šanci na uplatnění. "Po technických profesích je poptávka jak ze strany velkých firem, tak i malých a středních podniků," uvádí ministerstvo.

Že je nedostatek zaměstnanců v průmyslových oborech stále větším problémem českého pracovního trhu, potvrzuje i společnost LMC, které patří pracovní portál Jobs.cz. Ta v září informovala, že v každém desátém inzerátu firmy shánějí odborníka na IT.

Technický obor má zlaté dno

"Je paradoxní, že zatím co v naší zemi statisíce osob marně hledají uplatnění, firmy i přes aktuální ekonomické vyhlídky stále upozorňují, že zejména v technických oborech nemohou najít potřebné kvalifikované pracovníky," komentuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Podle šetření Hospodářské komory dokonce dvě třetiny všech firem, které aktuálně shánějí posilu, uvedly, že mají zájem o lidi v technických profesích.

Že se volba tohoto zaměření vyplatí, si myslí i prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

"Řemeslo a technické obory mají dnes zlaté dno a mladým lidem se vyplatí se těmto oborům věnovat. Pokud se budou snažit, tak uplatnění najdou," myslí si Kužel a vysvětluje, že česká ekonomika je dlouhodobě založená na průmyslu a výrobě.

Ministr chce spolupráci škol a firem

Analýza také upozorňuje, že i absolvent průmyslové školy si často odnese jiné znalosti, než jaké zaměstnavatel očekává. Jak ministerstvo uvádí, současná struktura vzdělávacího systému požadavkům firem nevyhovuje.

Školy totiž v odvětvích, kde je technologický pokrok rychlý, nestíhají upravovat studijní plány, ani nemají peníze na nejnovější zařízení a software.

Za hlavní úkol, jak nerovnováhu vyřešit, proto Kuba považuje lepší spolupráci firem a škol. "Právě úzká kooperace s podniky a větší zapojení například učňů do praxe ve firmách se vyplácí, jak ukazuje případ Německa," doplňuje Kužel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, komentuje hejtmanka

Středočeský kraj vypovědělo smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. Ten vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen střetem zájmů premiéra Babiše, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení.

„Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů,“ řekla Deníku N hejtmanka Pecková. „Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodává v narážce na propojení své předchůdkyně a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy