Deficit rozpočtu USA poprvé překonal bilion dolarů

Ekonomika Ekonomika
14. 7. 2009 10:02
Schodek se má i nadále prohlubovat
Dolary. Ilustrační snímek.
Dolary. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Washington - Pro Američany je to historická hranice - deficit federálního rozpočtu Spojených států za devět měsíců fiskálního roku poprvé přesáhl bilion dolarů. Ukazují to data, která v pondělí zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Loni rozpočtový schodek činil 285,85 miliardy dolarů.

V samotném červnu deficit podle agentury Reuters vzrostl na 94,3 miliardy dolarů. To je pro tento měsíc rekordní částka z loňských 33,55 miliardy dolarů.

Výsledky však byly příznivější než odhady analytiků dotazovaných Reuters. Ti očekávali červnový schodek ještě o necelé tři miliardy vyšší.

S růstem schodku souvisejí vysoké vládní výdaje na záchranu bank a dalších problémových institucí včetně automobilového sektoru. Kvůli hospodářské recesi vzrostly i výplaty podpor v nezaměstnanosti a další sociální výdaje.

"Federální deficit je nyní na úrovni po druhé světové válce a bude se v nejbližší době nadále prohlubovat - schodek totiž poroste a ekonomika zůstane slabá," řekl hlavní ekonom společnosti Wells Fargo Securities John Silvia.

Rozpočtový výbor Kongresu před časem odhadl, že deficit letos dosáhne 1,825 bilionu dolarů a v příštím roce klesne na 1,43 bilionu dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy