Dát si dvojku Masaryka? V Česku ani omylem

Tomáš Fránek
17. 6. 2008 23:00
Slovenský vinař si stěžoval na národnostní diskriminaci
Budova Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně na Komenského náměstí.
Budova Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně na Komenského náměstí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Získat pro firmu a chránit si v Česku značku Masaryk je nepřípustné - jde o historický symbol spojený s českou státností a firmy si ho jako značku přivlastňovat nesmí.

Přesvědčil se o tom podnikatel z jedné části státu, který Tomáš Garrigue Masaryk zakládal - známý slovenský vinař Alojz Masaryk ze Skalice.

Ten se totiž v Česku snažil zapsat stejnou značku, kterou používá pro své vinařství. Slovo Masaryk tam doplňují čtyři černé trojúhelníky.

Je to symbol

V Česku ale Úřad průmyslové vlastnictví značku Masaryk zapsat odmítl.

"Slovo Masaryk je v České republice vnímáno především jako příjmení prvního československého prezidenta. Přihlašované označení tudíž představuje znak vysoké symbolické hodnoty, což je důvodnou překážkou jeho zápisu do rejstříku ochranných známek," uvedli zástupci úřadu už při prvním odmítnutí zápisu značky.

Vinař Masaryk se ale nevzdal a odvolal se. Podle něj se jeho značka nemůže ztotožňovat s příjmením prvního československého prezidenta. A uvedl také na základě zprávy Krajského archivu v Nitře, že je v příbuzenském vztahu s nejstarší generací rodu Masaryků.

"Jde o rozhodnutí protiústavní a protizákonné. Nemůžu tak u úřadu ani zaregistrovat celé své jméno, jsem navždy svým příjmením diskvalifikován," uvedl v odvolání Alojz Masaryk.

Ten označil nezapsání známky za diskriminaci z národnostního důvodu.

Ale s odvoláním neuspěl, předseda úřadu Karel Čada rozhodl, že značka Masaryk registrována nebude.

Nejde o národnostní diskriminaci

"Způsob řízení o této přihlášce ochranné známky nelze považovat za diskriminaci z důvodu národnostního původu přihlašovatele, neboť zápisná způsobilost přihlašovaného označení byla posuzována pouze na základě zákonných předpisů platných v České republice," uvedl v rozhodnutí předseda úřadu.

"Úloha Tomáše Garrigue Masaryka při vzniku Československé republiky je natolik nepřehlédnutelná, že má charakter historického symbolu spojeného s českou státností. Z těchto důvodů je přihlašované označení vyloučeno ze zápisu do rejstříku ochranných známek," uvedl úřad ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Alojz Masaryk ještě může verdikt zvrátit u soudu.

Slovenský vinař není první, kdo si chtěl zapsat značku Masaryk. Už v polovině devadesátých let úřad odmítl zapsat značku pro německou firmu vyrábějící cigarety.

Naopak platná je značka Masaryk Science Park pro developerský projekt v Praze.

Na rozdíl od Masaryka má nynější prezident Václav Klaus konkurenci mezi značkami především v Německu. V mezinárodní databázi značek je několik značek Klaus zapsaných pro německé firmy a podnikatele.

V Česku ale úřad odmítl zapsat značky Klaus například pro kravaty nebo obleky.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy