Dánsko zdanilo tuky, lidé vzali obchody útokem

ČTK ČTK
1. 10. 2011 15:37
Za kilogram nasycených mastných kyselin zaplatí Dánové o 53 korun víc
Turnikety metra v New Yorku. Ilustrační snímek
Turnikety metra v New Yorku. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Kodaň - Dánsko jako první země na světě zavedlo daň na tuky v potravinách. Jak napsala agentura AFP, týkat se má všech výrobků obsahující nasycené mastné kyseliny včetně polotovarů.

Za kilogram nasycených mastných kyselin mají Dánové zaplatit navíc 16 dánských korun (53 korun).

Kodaň tvrdí, že tak chce bojovat proti nadměrné konzumaci nasycených tuků, podle kritiků jde ale jen o další příjem do státní pokladny.

Vláda očekává, že díky nové dani spotřeba nasycených tuků klesne o skoro deset procent a spotřeba másla o 15 procent. Server britského deníku The Telegraph poznamenal, že nové opatření má do státní kasy přinést 2,2 miliardy dánských korun (asi 7,3 miliardy korun). Cena másla podle něj stoupne v přepočtu o asi devět korun.

Další daň

Mluvčí sdružení dánského průmyslu (DI) Gitte Hestehaveová o pozitivním účinku nové daně pochybuje. "Je to prostě další daň," řekla AFP. Její organizace upozorňuje také na administrativu spojenou s novým poplatkem; výrobci budou muset stanovit množství nasycených tuků obsažených ve výrobku i použitých při jeho přípravě.

Dánové se před chystaným zdražením potravin jako máslo nebo mléko pokusili zásobit a brali v posledních dnech obchody útokem. "Minulý týden byl dost chaotický, hodně regálů bylo prázdných. Lidé si naplnili ledničky," řekl zástupce kodaňského supermarketu Christian Jensen.

Zdravotní rizika

Nadměrná spotřeba nasycených mastných kyselin, které jsou v živočišných tucích jako sádlo a máslo, přispívá ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi, nemocem srdce a cév i obezitě.

Obezitou, která může uspíšit vznik nemocí, v Dánsku trpí téměř deset procent obyvatel. V ČR má normální váhu jen 42 procent dospělých. S obezitou se potýká 23 procent Čechů, z nich dvě procenta s obezitou třetího stupně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy