Další problém v letecké přepravě:Zlobí piloti Lufthansy

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 3. 2010 15:08
Kromě British Airways se schyluje ke stávce také v německé Lufthanse
Foto: Reuters

Berlín - Letový řád v Evropě zřejmě dozná vynucených změn i v dubnu. Stávka pilotů německé Lufthansy totiž bude zřejmě v tomto měsíci pokračovat. Zástupci pilotů nespokojených s plánovanými úspornými opatřeními se s vedením aerolinek totiž nedohodli na kompromisu a jednání prozatím skončila krachem.

V případě, že ke stávce v dubnu skutečně dojde, půjde již o druhou stávku zaměstnanců Lufthansy v tomto roce.

První původně čtyřdenní stávka se uskutečnila v únoru, ale po prvním dnu byla odvolána a obě strany se vrátily k jednacímu stolu.

Šéf přepravy cestujících Lufthansy Roland Busch, který je zároveň jejím hlavním vyjednavačem, už pilotům nabídl záruku trvání pracovního poměru do roku 2012 výměnou za dvouleté zmrazení mezd. S tím ale odboráři nesouhlasí. Zmrazení mezd prý přijmou pouze tehdy, vrátí-li se ostatní pracovně-právní podmínky tam, kde byly před příchodem úsporných opatření.

Stávky se mohou šířit jako lavina

Lufthansa přikročila v rámci úsporných opatření k tzv. outsourcingu, tedy využívání pracovních sil z jiných zdrojů. Na některých linkách například létají piloti dceřiné Lufthansa Italia, kteří mají nižší mzdy.

Německé aerolinky navíc nejsou jediné, kterým zaměstnanci hrozí stávkou. O víkendu a v pondělí stávkovala část palubního personálu British Airways. Důvod jejich nespokojenosti je přitom stejný - úsporná opatření, která jsou z jejich pohledu nepřijatelná. Další vlna stávky má přijít již o nadcházejícím víkendu.

Aby toho nebylo málo, sympatie s britskými kolegy už avizovali také jejich francouzští a američtí kolegové, takže lze očekávat, že se k British Airways a Lufthanse přidají ještě zaměstnanci dalších aerolinií.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy