Další mánie je tu. Apple začal prodávat iPhone 4

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 6. 2010 16:52
Nový iPhone musí mít každý. Alespoň se to tak vypadá.
Foto: Reuters

Berlín/Londýn/New York - Apple začal po celém světě prodávat novou generaci iPhonů s číselným označením 4. Zájem je obrovský.

Poptávka po nové generaci smartphonů od Applu je větší než u předešlých modelů.

Prodej začal s úderem sedmé hodiny ráno. iPhonová horečka se šířila s tím, jak sedmá hodina putovala časovými pásmy. Jako první otevřely obchody v Japonsku, poté byl prodej zahájen ve Francii, Německu a Velké Británii. Nakonec se přístroje dočkali také američtí zákazníci.

Zda bude pro nadšence, kteří jsou ochotní stát několik hodin ve frontě dost iPhonů, podle agentury AP zatím Apple nesdělil. Vezmeme-li ale v potaz, že si v první den předprodeje další generaci chytrých telefonů objednalo 600 tisíc lidí, což znamenalo téměř okamžité vyčerpání zásob, je možné, že se na všechny nedostane.

Telefon pro hluché

Pro některé lidi jsou iPhony opravdu revoluční. Například pro hluchou Beth Henriksenovou z Washingtonu. iPhone 4 je totiž vybaven aplikací umožňující videohovory v takové kvalitě, že je možné používat znakovou řeč. „Jedná se o revoluční novinku umožňující hluchým lidem komunikovat v jejich jazyce," raduje se Henriksenová, která svůj iPhone 4 získala už v předprodeji.

Ne všichni ale iPhone chtějí z jasného důvodu. Pro mnoho lidí tento přístroj představuje novou hračku, která je navíc v současné době velmi módní záležitostí.

Jako příklad lze uvést jednačtyřicetiletou Marii Powelovou z Hollywoodu, která spolu se svou neteří, synem a jeho přítelkyní čekala před obchodem už čtrnáct hodin před otevřením. „Škubají se mi oční víčka, mé tělo se dostává do šoku, ale hlavně, že mám tu nejnovější vychytávku," říká pětadvacetiletý synovec Powelové Steven Casillas.

Kdy a za kolik v Česku?

"Přesné datum uvedení iPhonu 4 na český trh, ani cena zařízení zatím nejsou známy. Nicméně přístroj by měl být v prodeji do konce třetího čtvrtletí tohoto roku," uvedla mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

iPhone 4 bude tenčí než jeho předchůdce 3G, bude mít obrazovku s vyšším rozlišením a fotoaparát s možností snímání i zepředu vhodný pro videokonference. Celkem má mít přes 100 nových funkcí.

Cena nedotovaného přístroje se má podle odhadů odborníků pohybovat těsně pod hranicí 20 000 korun. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy