Další čtvrtletí, další propad cen bytů. Nejvíc v Praze

Veronika Skálová Veronika Skálová
5. 5. 2010 19:01
Údaje z realitních portálů se shodují: letos ceny bytů i nadále klesaly.
Některé byty si své kupce najdou, jiné musí s cenou dolů. Ilustrační foto.
Některé byty si své kupce najdou, jiné musí s cenou dolů. Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Dlouhý nos na všechny, kdo tvrdili, že ceny bytů v Česku s koncem loňského roku dosáhly dna, dělají statistiky z realitních portálů. Podle nich totiž sestup cen letos pokračuje a to nijak zanedbatelně. Nejvyšší snížení nabídkových cen je patrné ve velkých městech, především v Praze.

"Největší cenový pokles v první čtvrtině roku nastal v Praze, kde v průměru nabídkové ceny bytů klesly o více než 7 procent. U nejprodávanější kategorie šedesátimetrových bytů pak byl cenový pokles v hlavním městě dokonce přes 13 procent," shrnul za realitní portál Realitymix.cz jeho ředitel Jan Štěp.

Tento trend potvrzují i údaje portálu realitycechy.cz. Průměrná cena bytů v Česku se za posledních pět měsíců propadla z 1 948 076 korun v prosinci minulého roku na 1 682 136 korun na začátku letošního května. To představuje pokles přibližně o 14 procent.

Podle údajů společnosti Euronetmedia, která portály realitycechy.cz a realitymorava.cz provozuje, byly na počátku května nejlevnější byty na Teplicku, kde byla průměrná cena 531 901 korun, ale také na Mostecku, Chomutovsku a Sokolovsku.

Naopak krom hlavního města nejdráž bylo v Brně, v okrese Praha-východ a v Benešově. Tam se průměrná cena inzerovaných bytů dostala ke dvěma milionům.

Ze statistik Realitymix.cz je patrné, že se nejedná pouze o snížení ceny určitého druhu bytů. Ve většině krajských měst totiž klesala také průměrná cena za čtvereční metr, v řadě měst alespoň od ledna stagnovala.

Nejvyšší pokles za čtvrtletí vykázala opět průměrná cena za čtvereční metr v Praze, o víc než pět procent poklesla i v Plzni a Olomouci.

„Přičítáme to několika důvodům. Pražské ceny jsou jednoznačně nejvyšší v celé ČR a stále zde existoval prostor pro zlevňování.  Dalším důvodem pak je, že na počátku roku sáhli někteří developeři k dalším slevám nabízených bytů, dolů šly i ceny starších nemovitostí," doplnil Štěp.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy