Čtyři penzijní fondy nad inflací. Víme, jak dopadl váš

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
29. 6. 2012 5:28
Jako poslední oznámil zhodnocení za rok 2011 PF Allianz, který potvrdil pozici lídra

Praha – Poslední penzijní fond oznámil, o kolik svým klientům zhodnotí jejich úspory. Kdo si na penzi spoří u Allianz, tomu se úspory za minulý rok zhodnotí o 2,69 procenta.

Je to sice poprvé za zhruba čtrnáctiletou historii fondu, co se jeho roční výnos dostal pod tři procenta, přesto takový výsledek stačí na uhájení pozice fondu s nejlepším zhodnocením v posledních třech letech.

Allianz penzijní fond patří mezi čtyři z devíti fondů působících v Česku, které v minulém roce dokázaly překonat inflaci. Její průměrná výše za rok 2011 činila 1,9 procenta.

Vedle Allianz inflaci dokázaly porazit – a tedy reálně zhodnotit úspory – penzijní fondy od ING (2,14 %), České spořitelny (2,07 %) a Komerční banky (2,04 %).

Ze zbylých pěti konkurentů se čtyři dokázaly s výnosem vměstnat alespoň do reálné ztráty nepřesahující půl procenta. Výrazně pod inflací loni skončil penzijní fond Generali s 0,3 procenta, tedy s reálnými minus 1,6 procenta.

Fondy plní svou úlohu

Když ale porovnáme výsledky za celou dobu působení penzijních fondů v Česku, zjistíme, že Generali se ocitá na opačném konci žebříčku – od roku 1995 zhodnocuje úspory nejvíce.

Další tabulka ukazuje průměrný výnos penzijního fondu za dobu jeho působení na českém trhu po odečtení průměrné inflace za tuto dobu. Data v ní tak ukazují, že penzijní fondy v dlouhodobém měřítku dokážou uchovat reálnou hodnotu úspor. Jediný Penzijní fond České spořitelny se pohybuje v záporných hodnotách, ale ani u něj nedochází k výraznému poklesu hodnoty. Dobrá vizitka to pro něj ale každopádně není.

Obecně lze však říci, že penzijní fondy zvládají svůj hlavní úkol (uchovat hodnotu úspor), když o výnosnost penzijního spoření se stará především státní příspěvek.

* na trhu od roku 1997
** na trhu od roku 2007

 

Právě se děje

před 47 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy