Nová éra Máje: Patra se budou krátkodobě pronajímat malým obchodům a na "pop-up" akce

Slavný obchodní dům Máj na Národní střídá majitele. Podívejte se, jak se proměňoval
Na místě dnešního obchodního domu stával až do roku 1938 novogotický Šlikovský palác od architekta Josefa Krannera. Po jeho demolici stál na rohu Národní a Spálené ulice dřevěný pavilon. Na snímku parcela v roce 1972.
Pohled na obchodní dům Máj z Národní třídy. Architekti Miroslav Masák, Martin Rajniš a John Eisler z libereckého ateliéru Sial navrhli v roce 1972 stavbu ve stylu high tech a neofunkcionalismu. Dům, který nijak nevyčnívá, se rychle stal přirozenou součástí zástavby.
Ve Spálené ulici museli architekti splnit podmínku, že dům nebude vyšší než okolní stavby. Proto je nad eskalátorovou pasáží takový "schod". Původně měla na místě dnešního výstupu z metra vzniknout ještě jedna stavba - "Dům techniky". Eskalátorová pasáž měla být propojovacím a středovým prvkem.
„Stavba obchodního domu Máj nebyla revoluční, ale lišila se. Snažili jsme se skloubit její funkčnost a estetickou koncepci. Že se nám to nakonec vydařilo, svědčí nejen fakt, že budova a v ní umístěný obchodní dům dodnes funguje, ale také řada prestižních evropských i světových uznání, které jsme získali," zhodnotil s odstupem let jeden z autorů návrhu Miroslav Masák.
Foto: Tesco
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
30. 5. 2019 10:16
Prostory pražského obchodního domu Máj, které v posledních měsících vyprázdnilo Tesco, si začnou od června pronajímat menší prodejci. Nový majitel domu, realitní firma Amádeus Real, bude rok a půl nabízet čtyři nadzemní patra na krátkodobé pronájmy, mezitím bude plánovat rekonstrukci.

Rekonstrukce by měla začít ve druhé polovině roku 2020 a skončit o dva roky později. O novém konceptu prodeje Pop Up Máj informovala firma v tiskové zprávě. Tesco bude mít v podzemním patře nadále supermarket.

Zatímco klasické obchodní centrum stálo na dlouhodobých pronájmech, koncept pop-up store jde cestou krátkodobých pronájmů. Prodejce se tak nemusí upisovat k mnohaletému pronájmu, ale využívá místo dočasně podle svých potřeb.

Pro nové značky a start-upy je to příležitost rychlého vstupu na trh. Máj nabízí místo pro prodej, ale také pro testovací centra, showroomy, sdílené kancelářské prostory nebo kulturní a společenské akce.

Myšlenka pop-up obchodů už na českém trhu existuje. V centru Prahy u Masarykova nádraží od loňského léta funguje projekt Manifesto. V několika námořních kontejnerech jsou dočasně bistra, kavárny či butiky. Investiční skupina Penta plánuje na místě postavit administrativní čtvrť podle projektu studia britské architektky Zahy Hadidové.

Na Václavském náměstí své pop-up studio otevřela IKEA jako dočasný projekt, na konci srpna ho zhruba po roce zavře. Od září bude mít prostor pronajímatel Pytloun Boutique Hotel Prague. Pražský hotel Four Seasons například v létě otevře dvě pop-up restaurace. Také velká část obchodních center postupně zkouší jednotky pop-up, aby bylo zřejmé, co bude zákazníkům vyhovovat.

Obchodní dům v centru Prahy na Národní třídě je místem, kudy proudí denně desítky tisíc lidí. Podle společnosti je denní návštěvnost v lokalitě 70 tisíc lidí. Majitelem pražského obchodního domu Máj, v posledních letech známý jako My, se letos v únoru stala developerská firma Amádeus Real.

Dům koupila od skupiny Tesco. Nový majitel chce příští rok zahájit rekonstrukci, po jejímž dokončení zůstane prioritní funkcí Máje provozování obchodů. Budova původního Máje je památkově chráněná, což bude nutné při modernizaci respektovat.

Obchodní dům byl vybudován na místě zbořeného novogotického Šlikovského paláce a veřejnosti se otevřel v roce 1975. Tesco vlastnilo budovu od roku 1996. V roce 2006 byl obchodní dům, který tvarově a stylově čerpá z prvků neofunkcionalismu, díky své originální konstrukci prohlášen za kulturní památku. Na podzim 2009 byl z velké části rekonstruován a změnil jméno na My. Obchodní dům má sedm nadzemních pater.

 

Právě se děje

Další zprávy