Čtvrtina hraček v automatech neměla český návod

Veronika Skálová Veronika Skálová
30. 5. 2011 11:49
Pět z dvaceti automatů nabízelo hračky s návodem jen v cizím jazyce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lucie Kalivodová

Praha - Hračky v pěti automatech z celkem dvaceti zkontrolovaných, nesplňovaly podle České obchodní inspekce (ČOI) předpisy.

Kontroloři se na automaty, které jsou oblíbeným doplňkem nákupních center i samoobsluh, zaměřili v prvním čtvrtletí. Nejlepší skóre měl Jihočeský kraj a Vysočina, kde při kontrole pěti automatů nebyla zjištěna žádná závada.

"Cílem kontrol je ověřit, zda nejsou prostřednictvím automatů prodávány výrobky, které by mohly poškodit zdraví dětí vzhledem k nevhodným mechanickým a fyzikálním vlastnostem, vadné konstrukci výrobků, případně nedostatečných nebo nesprávných varování a dalších informací nezbytných pro splnění základních požadavků na bezpečnost," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Vadou byl chybějící český nápis

Žádná z kontrolovaných hraček sice nepředstavovala pro děti přímé ohrožení, závadou byl ve všech pěti případech chybějící popis v češtině.

"Mezi kontrolovanými výrobky byly například malé gumové míčky "Hopík" a plastová vajíčka obsahující různá autíčka, brouky, přívěsky, figurky a zvířátka," doplnila Fléglová.

Inspekce ve třech případech zahájila s majiteli automatů správní řízení, ve dvou případech pak nařídila zjištěné nedostatky odstranit.


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy