ČSSD: Zvýšíme daně lidem i firmám. A chtějte účtenky

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
16. 3. 2013 19:45
Sociální demokraté debatují o registračních pokladnách a zpřísnění pro OSVČ
Staronový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
Staronový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyšší daně pro lidi i firmy, boj proti švarcsystému, zavedení registračních pokladen a odklad jednotného inkasního místa. To jsou základy daňového programu sociálních demokratů po jejich očekávaném vítězství v příštích volbách.

Stínový ministr financí Jan Mládek z ČSSD na sjezdu strany v Ostravě potvrdil priority, jejichž přehled přinesl online deník Aktuálně.cz před rokem. Ve hře je i obnovení povinné minimální daně pro OSVČ i v případě, že nedosahují zisku. Mládek už tehdy také přiznal, že nelze počítat se snížením daně z přidané hodnoty dříve, než to rozpočtová situace dovolí.

ČSSD chce zrušit současný koncept superhrubé mzdy, zavedený Topolánkovou vládou. Se zrušením superhrubé mzdy počítá i daňová reforma z dílny nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, která má odstartovat nejpozději od roku 2015.

Mládek nyní v Ostravě zopakoval, že sociální demokraté prosazují progresivní zdanění příjmů fyzických osob s horní sazbou 38 procent. Právnické osoby by platily 21 procent místo nynějších 19 procent, přičemž speciální 30% sazba se má vztahovat na velké finanční, energetické a telekomunikační firmy.

ČSSD chce také odložit fungování jednoho inkasního místa, kam mají plátci daní a dalších odvodů směřovat veškeré platby. "To budeme muset odložit, protože jinak to skončí úplně stejně jako sKarty," řekl Mládek.

Zachráníme OSVČ od minimálního důchodu

Prioritou ČSSD podle Mládka bude i boj proti švarcsystému, tedy zaměstnávání lidí na živnostenský list místo pracovní smlouvy. Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že se nevybírají peníze na sociální pojištění. "Dospělo to tak daleko, že řada takzvaných osob samostatně výdělečně činných, pokud se nic neudělá, bude mít minimální důchod," varoval. "Takže my to vlastně uděláme v jejich zájmu," dodal.

Podle staronového předsedy strany Bohuslava Sobotky může být jedním z bodů volebního programu strany před parlamentními volbami i opětovná snaha zavést v Česku registrační pokladny. Nevyloučil, že v boji s daňovými úniky by se strana mohla inspirovat také právě vznikajícím projektem slovenských sousedů.

Fico: Zkuste losování účtenek

Slovenský premiér Robert Fico, host ostravského sjezdu ČSSD, řekl, že jeho vláda chce obyvatele přimět k tomu, aby po obchodnících více vyžadovali účtenky. S nimi by se pak mohli účastnit loterie o ceny.

"Podobně jako jiné země i Slovensko má velký problém s výběrem daní a daňovými podvody. Chceme motivovat lidi, aby vyžadovali platné účtenky. Měli jsme daňové kontroly v různých zařízeních a byli jsme šokováni, jaký je rozsah neplacení daní a poskytování služeb načerno, přestože na Slovensku na rozdíl od České republiky máme registrační pokladny," vysvětlil Fico.

Nápad s losováním účtenek podle něj pochází z Asie. Slovenské daňové úřady podle Fica nyní pracují na stanovení systému přijímání účtenek. "Nepůjde o loterii, že si někdo bude muset něco koupit nebo zaplatit nějaký tiket nebo los. Jen pošle v určité podobě platnou účtenku do slosování," podotkl Fico.

Losování by se mohlo konat v týdenním nebo dvoutýdenním intervalu. První cenou by mohlo být deset až 15 000 eur (zhruba 250 až 384 000 korun) a například jednou za měsíc osobní automobil. Losování by se mělo spustit už letos v září nebo říjnu.

Sobotka připomněl, že vláda ČSSD už v minulosti zákon o zavedení registračních pokladen prosadila. "Zákon v roce 2006 zrušila vláda Mirka Topolánka a registrační pokladny u nás zavedeny nebyly," připomněl.

ČSSD nyní vede debatu o tom, že právě opětovné zavedení registračních pokladen zařadí do svého volebního programu. Sobotka losování účtenek považuje za inspirativní, ale podle něj by v Česku nejprve musely být zavedeny registrační pokladny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy