ČSSD se inspirovala v Británii. Navrhuje snížit DPH

Jakub Antoš
14. 12. 2008 15:55
Nižší DPH u potravin má pomoci v boji s finanční krizí
Nižší DPH má podnítit spotřebu. Ilustrační foto
Nižší DPH má podnítit spotřebu. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Sociální demokraté na jaře podají návrh na snížení DPH na potraviny. Snížená, šestiprocentní sazba, má platit dva roky. Socialisté chtějí tímto krokem zmírnit projevy ekonomické krize, uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Na pokles nižší sazby DPH z 9 na 6 procent, která je například u potravin by prodejci podle Sobotky reagovali zlevněním svého zboží a lidem by tak zůstalo více peněz na další utrácení. Vyšší - 19 procentní - sazby se návrh ČSSD netýká. 

"My se domníváme, že by stálo za to na dva roky sníženou sazbu opět snížit někam zhruba na šest procent tak, abychom opět podpořili domácí poptávku. Snížilo by to například ceny potravin a ceny některého dalšího zboží a mohlo by to v době ekonomické krize pomoci," uvedl v ČT Sobotka.

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas považuje Sobotkovy nápady za naivní. Nečas se domnívá, že ceny produktů by takový pokles DPH nenásledovaly. Obchodníci si podle něho spíše navýší svou marži.

S podobným návrhem jako nyní ČSSD přišla na počátku prosince vláda ve Velké Británii.

Masivní útraty za vánoční dárky, zvýšené tržby obchodníků a celkově větší množství peněz v ekonomice. Takový je optimistický scénář vývoje po snížení DPH ze 17,5 na 15 procent, které platí na ostrovech již dva týdny. Jedná se o snížení vyšší sazby DPH. V Británii platí ještě pětiprocentní sazba například pro plyn z britských nalezišť a nulová daň pro potraviny či dětské oblečení.

Snížení DPH na vůbec nejnižší možnou sazbu v EU by mělo platit jako mimořádné opatření do roku 2010. Premiér Gordon Brown si od nižších cen zboží slibuje nastartování ekonomiky, na kterou dopadla světová finanční krize.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 MW. Dodavatelem technologie bude GE Renewable Energy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy