ČSSD přitvrzuje: Část úspor z penzijních fondů zestátní

Nový stínový ministr Roman Sklenák upřesňuje plány na zrušení druhého pilíře

Praha - Nový člen stínové vlády ČSSD Roman Sklenák poprvé přiznal, že sociální demokraté chtějí vrátit část peněz ze druhého pilíře penzí, kam si lidé od letošního roku mohou nově spořit, zpět do státního systému. Českou republiku by tak po volbách čekalo podobné zestátnění části vkladů jako v Maďarsku.

Až dosud zástupci ČSSD zdůrazňovali, že druhý pilíř penzí sice zruší, ale o vložené peníze už lidé nepřijdou. Stát jim je převede do třetího pilíře, tedy dosavadního systému penzijního připojištění.

"ČSSD navrhuje, aby účastníkům druhého pilíře byly jimi vložené prostředky převedeny do třetího. Tedy i těm, kteří dosud ve třetím pilíři nespoří. Prioritou je nepřipravit lidi o peníze, které do druhého pilíře vložili ze svého," řekl online deníku Aktuálně.cz Roman Sklenák, stínový ministr práce a sociálních věcí.

Tři procentní body z hrubé mzdy, které důchodová reforma umožnila lidem "vyvést" z povinného státního systému do nového druhého pilíře, však chce ČSSD podle Sklenáka vrátit zpět do prvního pilíře.

Sklenák připouští, že nynější návrhy se ještě mohou v detailech změnit během projednávání ve sněmovně.

Vývoj v Česku by se tak po pravděpodobném vítězství ČSSD ve volbách mohl podobat Maďarsku. Strana Fidesz v čele s Viktorem Orbánem tam druhý pilíř fakticky zrušila - i když nešlo o přímou likvidaci, ani klasické "znárodnění".

Maďarská vláda změnila pravidla tak, že se stala velmi nevýhodnými. Kdo by zůstal ve druhém pilíři, prakticky by přišel o státní důchod. Kdo z druhého pilíře vystoupil, musel sice vyvedené peníze vrátit zpět do státního systému, ale alespoň nepřišel o část peněz od státu.

Dobrovolné spoření v nových penzijních fondech - druhém pilíři - zavedla od letošního roku současná vládní koalice jako hlavní část důchodové reformy.

Dosud jsou důchody financovány průběžným systémem - lidé odvádějí pojistné do státního systému, ale peníze nejdou na jejich účet (budoucí důchod), nýbrž rovnou současným důchodcům.

Po reformě se lidé nyní mohou rozhodnout, že část odvodů (tři procenta z nynějších 28 procent ze mzdy) už nebudou platit do státního (průběžného) systému, ale do penzijního fondu na individuální účet. Podmínkou je, že si přidají další dvě procenta "ze svého". Státní důchod jim pak má klesnout, vláda i fondy nicméně věří, že celková bilance bude pro účastníky druhého pilíře přesto výhodnější, než kdyby zůstali jen ve státním systému.

O druhý pilíř je zatím minimální zájem. Během čtyř měsíců od jeho spuštění podepsalo smlouvu s jednou z šesti penzijních společností necelých 32 tisíc lidí. Zájem přitom roste jen velmi mírně. Penzijní společnosti ještě v lednu očekávaly, že do poloviny roku bude v systému půl milionu lidí.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy