ČSOB klesl čistý zisk, odepsala řecké dluhopisy

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
9. 2. 2012 11:27
Banka je s výsledkem minulého roku spokojená, obchody se jí dařily
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Skupina ČSOB loni vykázala čistý zisk 11,17 miliardy korun. To je o 17 procent méně než v roce 2010.

Za poklesem stojí jednorázové znehodnocení řeckých dluhopisů v držení banky, které ubralo z čistého zisku 2,5 miliardy korun.

ČSOB nemá žádné irské ani portugalské dluhopisy. Účetní hodnota italských dluhopisů v držení ČSOB je 0,94 miliardy Kč a u španělských dluhopisů je to 0,61 miliardy Kč. "Účetní hodnota těchto dluhopisů je blízká skutečné hodnotě," uvedla banka.

Naopak růst ČSOB zaznamenala ve svých obchodních aktivitách.

Úvěrové portfolio rostlo v šesti po sobě jdoucích čtvrtletích a dosáhlo 441,1 miliardy korun (meziročně +10 %) se zrychlením v druhé polovině roku, a to hlavně díky korporátním úvěrům (meziročně +25 %) a hypotékám (meziročně +13 % na 163,1 miliardy korun). Klesl naopak objem spotřebitelských úvěrů.

"Rok 2011 byl pro nás po obchodní stránce velice úspěšný. Naše úvěrové portfolio rostlo dvouciferným tempem i přes to, že jsme stejně jako v předchozích letech byli při poskytování úvěrů tradičně obezřetní," uvedl člen představenstva ČSOB Petr Knapp.

Objem vkladů se vyšplhal na 611,6 miliardy korun (meziročně +3 %). Čistý úrokový výnos narostl loni ČSOB meziročně o dvě procenta na 24,8 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí naopak klesly o jedno procento na 5,4 miliardy korun.

Podíl úvěrů, které jsou více než 90 dnů po splatnosti, klesl na konci roku 2011 na 3,88 procenta z celkového objemu úvěrů. Konsolidovaná kapitálová přiměřenost skupiny představovala 15,6 procenta, ukazatel Tier 1 pak 11,7 procenta.

Do skupiny ČSOB patří vedle banky například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, penzijní fond Stabilita, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy