ČSA trestá protestující piloty, stovku jich propustí

Tereza Holanová Tereza Holanová
5. 12. 2011 18:35
Prezident ČSA žádá po pilotech omluvu za slova o tunelování
Foto: ČSA

Praha - České aerolinie propustí až stovku pilotů. Část z nich obdrží výpověď již tento týden, další pak v následujících týdnech. ČSA tak reagují na protestní akce, které piloti během minulého týdne spustili.

Piloti o propouštění zatím žádnou oficiální informaci nedostali.

Prohlášení ČSA ale označili za pokus o zastrašování, který je od protestů rozhodně neodradí. "Čím více budou ČSA vyhrožovat, tím více jich bude," sdělil redakci sekretář Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA) Filip Gaspar. Ten také říká, že se piloti již obrátili na poslance, které v otevřeném dopise žádají, aby okamžitě přiměli vládu k řešení neutěšené situace v ČSA.

Prezident ČSA Phillippe Moreels kontroval tím, že bude po Českém sdružení dopravních pilotů (CZALPA) žádat omluvu kvůli nařčení z tunelování společnosti. Vedení Českých aerolinií tím podmiňuje svoji účast na jednáních, ke kterým vyzvaly odbory ve společnosti. Moreels to řekl na pondělní tiskové konferenci.

"Tak nahlas jak bylo řečeno, že je to tunelování, tak hlasitou chci omluvu pro sebe a své kolegy v managementu," řekl ČTK Moreels.

Podrobnosti o protestech pilotů:

Na volná místa již ČSA vyhlásily výběrová řízení. Jak společnost v pondělí informovala, o práci u letecké společnosti se hlásí více než padesát jiných odborníků. Mezi nimi nechybí ani bývalí zaměstnanci, kteří z firmy v minulých letech odešli a v současné době působí v zahraničí - zvláště v jihovýchodní Asii.

"Tento zájem nás potěšil. Je vidět, že ČSA jsou i přes složitou ekonomickou situaci stále žádaným zaměstnavatelem," komentuje viceprezident pro letový provoz Marek Týbl.

ČSA reagují na protesty

Počet zájemců o místo pilota se podle mluvčí ČSA Hany Hejskové výrazně zvýšil poté, co piloti zahájili protestní akci proti chystaným změnám ve firmě. Aerolinky následně ohlásily, že z nelegální akce vyvodí důsledky.

Jedním z kandidátů na vyhazov je i Gaspar. Jak redakci Aktuálně.cz potvrdil, management ČSA v pátek požádal odborový svaz o souhlas s výpovědí, což musí udělat vždy, když chce propustit odborového funkcionáře.

V Holidays dostanou více ti, kteří více létají

Jak viceprezident pro letový provoz zdůrazňuje, uchazeči jsou ochotni létat za mzdy, které platí v rámci Holidays Czech Airlines. Zda jsou nižší, Hejsková odmítá říct s tím, že ČSA informace o mzdových podmínkách svých zaměstnanců nezveřejňují. 

"Jisté ale je, že práce pilota v Holidays Czech Airlines je oproti pilotům v Českých aeroliniích ve větší míře hodnocena na základě skutečného výkonu," uvádí pro Aktuálně.cz.

Právě u dceřiné společnosti by měli noví piloti od jara 2012 létat. ČSA pod tuto skupinu totiž plánují převést jedenáct letadel. A právě proti tomu současní piloti vystupují.

Pouze ukazujeme na problémy, vzkazuje odborář

Prezident ČSA Philippe Moreels ale zdůrazňuje, že protesty pilotů, kteří jsou aktuálně ve stávkové pohotovosti, jsou jen sporem o platech.

"Odborová organizace CZALPA se v minulosti aktivizovala vždy v době, kdy šlo o jejich pracovní výhody," komentuje prezident s tím, že své zájmy vždy schovávají za obavy o budoucnost ČSA.
 
Gaspar se ovšem ohrazuje, že odbory jen poukazují na dlouhodobé problémy. "Firma nedodržuje restrukturalizační plán, tají informace o svém hospodaření a jde to s ní od desíti k pěti," vyjmenovává sekretář CZALPA s tím, že se nechce koukat, jak současný management likviduje společnost, která v Česku funguje 88 let. O tom podle něj svědčí i výroky Moreelse, který se v médiích vyjádřil, že Česko národního dopravce vlastně ani nepotřebuje.

"Jestli ČSA reagují propouštěním na to, že upozorňujeme na špatnou situaci, tak je to naprosto skandální," uzavírá Gaspar pro Aktuálně.cz.

 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy