ČOI našla u sedmi z osmi hraček do vody ftaláty

Tereza Holanová Tereza Holanová
8. 11. 2011 15:42
Ftaláty ČOI objevila u nafukovacích kruhů a dětských bazénků. Všechny vadné výrobky pocházejí z Číny
Plastový kačer Klown Grajacy obsahuje nebezpečné malé části, které se snadno oddělí a malé dítě je může vdechnout či spolknout.
Plastový kačer Klown Grajacy obsahuje nebezpečné malé části, které se snadno oddělí a malé dítě je může vdechnout či spolknout. | Foto: ČOI

Praha - Nafukovací kruh nebo dětský bazének mohou obsahovat nebezpečné ftaláty. Tedy látky, které ohrožují funkci ledvin, plic nebo jater. Vyplývá to ze zjištění České obchodní inspekce (ČOI).

Nadměrná přítomnost esteru kyseliny ftalové se zatím prokázala u sedmi vzorků z osmi, které ČOI podrobila laboratornímu posouzení. Testování posledního, zatím nezávadného výrobku přitom ještě neskončilo.

V jednom případě se jedná o dětský člun, zbytek jsou nafukovací kruhy a bazénky. Uvedené výrobky obsahují 6,1 až 12,2 procenta ftalátů.

Všech sedm nevyhovujících hraček pochází z Číny, o vadných výrobcích z Česka se ČOI nezmínila. Domácí výrobci se ale již ohradili, že jich se prodej závadných výrobků netýká. "Bylo by možno doplnit, že vyrábíme zdravé dětské hračky bez ftalátů?," ozvala se například společnost Fatra.

Hračkám chyběly informace

Chemické zkoumání výrobku proběhlo v rámci celkové kontroly dětských pomůcek pro plavání. Těch ČOI ve třetím čtvrtletí prověřila celkem devadesát, na další nedostatky narazila u 36 z nich.

Nejčastěji výrobek nebyl správně označen, případně mu chyběly potřebné informace nebo byly uvedené pouze v cizím jazyce.

Dvěma prodejců ČOI prodej závadných výrobků zakázala, šestnácti firmám navíc udělila pokutu. Ta dohromady činila 18 tisíc korun. Jak zástupci inspekce ale upozorňují, další dvanáct správních řízení teprve probíhá.

Výrobky, které prošly testy v laboratoři, se ČOI chystá předat orgánům hygienické služby, které přijmou další opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 28 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy