ČOI našla u sedmi z osmi hraček do vody ftaláty

Tereza Holanová Tereza Holanová
8. 11. 2011 15:42
Ftaláty ČOI objevila u nafukovacích kruhů a dětských bazénků. Všechny vadné výrobky pocházejí z Číny
Plastový kačer Klown Grajacy obsahuje nebezpečné malé části, které se snadno oddělí a malé dítě je může vdechnout či spolknout.
Plastový kačer Klown Grajacy obsahuje nebezpečné malé části, které se snadno oddělí a malé dítě je může vdechnout či spolknout. | Foto: ČOI

Praha - Nafukovací kruh nebo dětský bazének mohou obsahovat nebezpečné ftaláty. Tedy látky, které ohrožují funkci ledvin, plic nebo jater. Vyplývá to ze zjištění České obchodní inspekce (ČOI).

Nadměrná přítomnost esteru kyseliny ftalové se zatím prokázala u sedmi vzorků z osmi, které ČOI podrobila laboratornímu posouzení. Testování posledního, zatím nezávadného výrobku přitom ještě neskončilo.

V jednom případě se jedná o dětský člun, zbytek jsou nafukovací kruhy a bazénky. Uvedené výrobky obsahují 6,1 až 12,2 procenta ftalátů.

Všech sedm nevyhovujících hraček pochází z Číny, o vadných výrobcích z Česka se ČOI nezmínila. Domácí výrobci se ale již ohradili, že jich se prodej závadných výrobků netýká. "Bylo by možno doplnit, že vyrábíme zdravé dětské hračky bez ftalátů?," ozvala se například společnost Fatra.

Hračkám chyběly informace

Chemické zkoumání výrobku proběhlo v rámci celkové kontroly dětských pomůcek pro plavání. Těch ČOI ve třetím čtvrtletí prověřila celkem devadesát, na další nedostatky narazila u 36 z nich.

Nejčastěji výrobek nebyl správně označen, případně mu chyběly potřebné informace nebo byly uvedené pouze v cizím jazyce.

Dvěma prodejců ČOI prodej závadných výrobků zakázala, šestnácti firmám navíc udělila pokutu. Ta dohromady činila 18 tisíc korun. Jak zástupci inspekce ale upozorňují, další dvanáct správních řízení teprve probíhá.

Výrobky, které prošly testy v laboratoři, se ČOI chystá předat orgánům hygienické služby, které přijmou další opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy