ČOI: na vinobraní šidila téměř polovina prodejců

Veronika Skálová Veronika Skálová
16. 9. 2010 11:19
Nejčastější chybou byla nesprávná hmotnost u jídla a špatná míra u nápojů.
Špatná váha nebo míra byla nejčastějším nešvarem zjištěným na vinobraní. Ilustrační foto.
Špatná váha nebo míra byla nejčastějším nešvarem zjištěným na vinobraní. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šanci na to, že u stánků s burčákem nebo klobásami dostanou správnou míru a cenu za občerstvení se dozví podle předpisů, měli návštěvníci Znojemského a Mikulovského vinobraní tak jedna k jedné.

Kontroly České obchodní inspekce při svých kontrolách na obou slavnostech o uplynulém víkendu zjistily chyby v polovině případů.

"Inspektoři provedli na obou akcích 49 kontrol, přičemž porušení právních předpisů v oblasti ochrany spotřebitele zjistili ve 23 případech," informovala inspekce ve zprávě.

Mezi nejčastější pochybení patřila nesprávná hmotnost nebo míra jídla a pití, neumožněné přeměření či převážení a neseznámení zákazníků s cenou.

Kontroloři proto na místě udělili patnácti prodejcům pokuty v celkové výši 18 tisíc korun, čtyři případy vyřešili blokovou pokutou v celkové výši 4 tisíce korun a se čtyřmi prodejci zahájili správní řízení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy