ČNB: Červenec přinesl 22 miliard přímých investic

Dušan Klimeš
12. 9. 2007 10:50
Deficit platební bilance šokoval trh
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tentokrát analytici výrazně přestřelili. Zatímco očekávali, že deficit platební bilance v červenci dosáhne až dvaceti miliard korun, výsledkem je pouze minus 8,8 miliardy.

Tento údaj dnes zveřejnila Česká národní banka. Platební bilance je výkaz, který zahrnuje veškeré finanční operace mezi tuzemskými a zahraničními subjekty.

Dividendy zůstaly

Dobrý výsledek Česko zaznamenalo především na poli dividend a reinvestovaného zisku. Na účty zahraničních majitelů místních firem totiž odešlo výrazně méně z dividend, než se čekalo. Zároveň i větší část zisku zde tito majitelé ponechali a znovu ho vložili do podnikání.

"Z toho jednoznačně vyplývá, že odliv dividend v červenci byl podle prvních výsledků podstatně slabší, avšak tento výsledek není možné přeceňovat," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Dividendy z akcií zůstaly v Česku
Dividendy z akcií zůstaly v Česku | Foto: Reuters

"Platební bilance totiž prochází zpřesňováním a revizemi, které mohou aktuální velmi příznivou hodnotu negativně ovlivnit podobně jako u květnové bilance, jejíž původně velmi nízký deficit po revizi výrazně narostl," dodává.

Dostatek přímých investic

Milým překvapením pro odborníky zároveň byl objem přímých investic. Červenec byl z tohoto pohledu v letošním roce rekordní. Přišlo sem totiž víc než 22 miliard korun, z čehož polovina připadá na reinvestovaný zisk.

Naopak výsledky ztrpčují výsledky portfoliových investic. Zahraniční investoři se více než dříve zbavovali českých akcií a místní investoři stále více nakupují akcie v zahraničí.

"Bohužel jinak skvělou zprávu o vývoji platební bilance v červenci 2007 kazí informace o rozsáhlém odlivu portfoliových a ostatních investic z Česka. Podle našeho názoru srpnové turbulance na světových trzích negativní trend prohlubování odlivu portfoliových a ostatních investic z ČR zastavily," uvádí Helena Horská z oddělení ekonomického výzkumu Raiffeisenbank.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy