reklama
 
 

ČKA zahajuje poslední hon na pohledávky

13. 6. 2007 0:00
Agentura spouští tendr na vadné pohledávky

Praha - Dvanáct a půl miliardy. Takovou nominální hodnotu má balík pohledávek, které dnes posílá do tendru Česká konsolidační agentura. Je to poslední výběrové řízení na dluhy, jež státní instituce spravuje, a je to také tendr netypický.

Zájemci totiž nebudou soutěžit přímo o pohledávky, ale o dceřinou společnost označovanou SPV (special purpose vehicle), která v zásadě ještě ani neexistuje. ČKA ji totiž teprve vytvoří jako společnost s ručením omezeným a zaplatit si nechá za převod 100procentního podílu v ní. A právě do SPV pak bezúplatně vloží balík pohledávek.

Pohledávky s vadami

Proč tak složitý postup, když dříve byly pohledávky prodávány v tendrech přímo?

V tomto posledním balíku jsou totiž všechny pohledávky s vážnou právní vadou - mimo jiné několik pohledávek po zkrachovalé Investiční a poštovní bance, které do ČKA vyvedla ČSOB, jež po krachu IPB převzala.

Právě ČSOB, respektive IPB, přispěla do balíku nejvíce. Pohledávky, které pocházejí od ní, mají souhrnnou výši více než čtyři miliardy.

ČKA se prodejem firmy převedenými pohledávkami jistí před případným vracením pohledávek, jak se jí již v minulosti stalo.

"Vyvedení zbytkového jmění z ČKA touto formou považujeme za optimální řešení pohledávek s právní vadou. Prodej majetkové účasti v nově založené společnosti představuje poslední a velmi lákavou  příležitost pro tuzemské i zahraniční finanční investory a investiční banky," uvedl generální ředitel ČKA Zdeněk Čáp.

V balíku jsou totiž pohledávky v hodnotě asi čtyř miliard, které mají vykonatelný titul, tedy má věřitel vyšší šanci se svých práv domoci.

Konec ČKA je blízko

Co může být vadou? "Nelze jednoznačně určit dlužníka, proti pohledávce mohlo být uplatněno započtení pohledávkou za ČKA, kterou ČKA považuje za neexistující, nelze prokázat, že dokumentace, na jejímž základě pohledávka vznikla, byla podepsána osobou, která k tomu byla oprávněna," píše se například v prezentaci pro investory.

Součástí balíku nejsou však ty pohledávky po IPB, o něž se agentura s ČSOB pře. "Ty budou spolu se strategickým portfoliem do doby převodu na ministerstvo financí spravovány v ČKA," uvedl mluvčí ČKA Jiří Pekárek.

Dnes vyhlašovaný tendr je součástí plánu, jak ke konci roku ukončit fungování agentury. Proto také plán dokončení tendru má jako datum dokončení transakce naplánován nejpozději 11. leden.

Poslední tradiční tendry vyhlásila ČKA vloni v prosinci. Zbylá aktiva agentury přejdou na stát, respektive do správy ministerstva financí.

autor: Adam Junek | 13. 6. 2007 0:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama