ČKA opět nerozhodla o sporné pohledávce

ČTK, eko
26. 1. 2006 19:28
Praha - Dozorčí rada České konsolidační agentury dnes opět přerušila jednání o převodu pohledávky státu 4,1 miliardy korun vůči Setuze na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond.

Převod, který schválila vláda, je součástí plánu, podle nějž má stát opět získat vliv v Setuze. Rada již jednání o této věci přerušila před 14 dny. Vrátit by se k ní měla příští týden.

Stát chce převést pohledávku za Setuzou na podpůrný fond, který pak bude jednat s vlastníky Setuzy o přeměně dluhu na
akciový podíl. Do hry o potravinářskou firmu ale vstoupila také finanční skupina PPF, která projevila o pohledávku zájem a podle
dostupných informací přibyly i další nabídky. 

Dozorčí rada se obává rozhodnout

Podle člena rady Miloslava Kaly byly dnes zádrhelem obavy některých členů dozorčí rady z případné trestně-právní zodpovědnosti za převod na PGRLF. Jde podle něj o to, že existují nabídky na koupi pohledávky za vyšší částku, než kterou by ČKA žádala od podpůrného fondu. "Je obava z toho, že kdyby to někdo v budoucnu vytáhl, takže by mohlo hrozit, že jsme poškodili agenturu," řekl. Dozorčí rada se má proto opět sejít příští týden a do té doby si příslušní členové rady nechají zpracovat právní stanovisko.

Vlastimil Tlustý, předseda dozorčí rady ČKA, který již dříve převod pohledávky na PGRFL odmítl, ČTK řekl, že rada jednání přerušila opět na návrh Miloslava Vlčka (ČSSD). "Já myslím, že si s tím nevědí rady," uvedl s tím, že situace se proti původním záměrům vlády zkomplikovala.

PPF nabízí za pohledávku 570 milionů

Přeměna pohledávky na akcie by totiž vyžadovala dohodu a souhlas současných vlastníků Setuzy, kterou nyní prostřednictvím
Českého oleje ovládá skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Ten ale počátkem ledna ČTK řekl, že možnost dohody se státem moc nadějně nevidí a řešením by mohl být spíš prostředník v podobě nového investora.

Přednostní právo na koupi Českého oleje, který ovládá přes 90 procent akcií Setuzy, tak získala PPF investments. Opce byla
sjednána na šest měsíců, během kterých chtějí obě strany vyřešit právě čtyřmiliardovou pohledávku státu za potravinářskou firmou.

PPF podle svého vyjádření za pohledávku nabídla 570 milionů korun. ČKA má expertního ocenění na 465 milionů a tuto sumu by měla žádat od PGRLF. PPF přitom uvedla, že je připravena zúčastnit se i případného výběrového řízení na prodej pohledávky. Podle Kaly je ale již zájemců o koupi dluhu několik.

Dozorčí rada ČKA dnes přerušila i jednání o převodu dalších asi 191 pohledávek za zemědělskými a potravinářskými firmami v
celkové výši 1,1 miliardy korun na PGRFL.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy