ČKA: Cena Baťových závodů je 180 milionů

Adam Junek
8. 12. 2006 16:00
Praha/Zlín - Jestli chce zlínská radnice lukrativní budovy a pozemky v centru města, kde stojí bývalé Baťovy závody, bude muset sáhnout hluboko do kapsy.

Česká konsolidační agentura žádá 180 milionů korun.

Budovy a pozemky patří ekonomicky spjaté skupině Svit a pohledávky za ní v hodnotě bezmála sedmi miliard korun drží právě Česká konsolidační agentura. Zlínská radnice je chce získat a podpořilo ji v tom i ministerstvo financí.

Vláda mu dala souhlas, aby se sedmimiliardová pohledávka prodala předem určenému subjektu - tedy městu Zlín. Tamní radnice přitom musela předběžně souhlasit, že pohledávku chce, a to za cenu, kterou určí ČKA. A ta právě dnes potvrdila deníku Aktuálně.cz, že pohledávku ocenila na 180 milionů korun.

"Tržní ocenění aktiv ESSK Svit vychází na 180 milionů," řekla deníku Aktuálně.cz Jana Szukalská, mluvčí agentury.

Zda skutečně město pohledávku koupí, závisí ještě na souhlasu vlády a zejména radnice. Pro ni by to totiž představovalo zhruba desetinu celého letošního rozpočtu. Podle Miroslava Hladíka, náměstka zlínské primátorky, byl rozpočet radnice v deficitu asi 130 milionů korun. Loni při celkových příjmech 1,6 miliardy korun hospodařilo "Baťovo město" s plusem 123 milionů.

"Nemohu mluvit za celé zastupitelstvo," odpověděl deníku Aktuálně.cz na dotaz, zda je cena pro město přijatelná Martin Janečka, ekonomický náměstěk primátorky. "Zadali jsme právní analýzy pohledávek a budeme se touto záležitostí zabývat v lednu," dodal.

Dříve se spekulovalo, že by město mělo dostat pohledávku za 30 a později za 70 milionů korun.

Proč vlastně jednu z posledních velkých pohledávek, které má ČKA v portfoliu, agentura nevydraží?

Tlustý otočil

"Normálně bychom museli podle zákona prodat pohledávku nejvyšší nabídce. Vláda ale využila své možnosti určit prodej této pohledávky jako veřejný zájem a pokusit se dohodnout se Zlínem," řekl deníku Aktuálně.cz poslanec za ČSSD Miloslav Kala, šéf dozorčí rady České konsolidační agentury.

Původně myšlenku přinesl bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka. Tlustý ještě jako předseda dozorčí rady zhruba před rokem prodeji pohledávky Zlínu bránil a ostře jej kritizoval. Po nástupu do funkce ale otočil.

Foto: Aktuálně.cz

"Tuto variantu (prodej Zlínu, pozn. red) považuje - obdobně jako představenstvo a dozorčí rada ČKA - za nejpřijatelnější a pro stát nejvíce výhodnou," sdělila před časem tehdejší tisková mluvčí Ministerstva financí Petra Krainová.

"Naplňuje jak požadavek na dostatečné příjmy ČKA ve výši tržního ocenění areálu Svit Zlín, tak i revitalizaci celého areálu pro potřeby zlínských občanů," dodala.

Bude nová galerie

Argumentů je vícero, nicméně nejdůležitějším je, že to pomůže městu a rozvoji místního podnikání. Zlínské radnici totiž jde o získání budov bývalých Baťových závodů, které jsou na lukrativním místě v centru města.

"Získat tuto lokalitu pod kontrolu je pro město velmi důležité. Je třeba sanovat dezolátní infrastrukturu, aby zde mohli podnikatelé plně užívat objekty, které mají v pronájmu," popisuje důvody Martin Janečka, náměstek zlínského primátora, který má celou transakci na starosti.

Podle něj navíc město využije některé objekty pro svůj centrální úřad, galerii nebo archivy podniků Baťa a Svit.

Současně se tímto řešením eliminuje možné riziko pro stát plynoucí z rozhodnutí Krajského soudu v Brně o nezákonném prohlášení konkursu na majetek společnosti Svit, uvedla Krainová.

Tento argument, který má mluvit pro přímý prodej městu Zlín však pokulhává. Finance i agentura tvrdí, že státu hrozí, že bude muset akcionářům Svitu vyplatit miliardy za škody v rámci konkurzu podniku, který byl po dvou letech zrušen. Město Zlín státu slibuje, že po chystané transakci ostatní akcionáře přesvědčí, aby se svých nároků vzdali.

Konkurz byl ale zrušen z formálních důvodů, finanční kolaps kdysi slavné obuvnické firmy nikdo nezpochybnil. Ministerstvo spravedlnosti nadto všechny žádosti o odškodnění (celkem jde o 6,5 miliardy korun) zamítlo a soud zatím ani v jednom případě nevynesl rozsudek.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy