Číňané se porozhlížejí na Moravě, chtějí do Holešova

Karel Toman
14. 12. 2010 15:58
Výrobce elektroniky chce stavět závod v Evropě, v Česku ho zajímá jen Holešov
35 metrů vysoký vodojem pro budoucí průmyslovou zónu stojí u Holešova od podzimu 2009.
35 metrů vysoký vodojem pro budoucí průmyslovou zónu stojí u Holešova od podzimu 2009. | Foto: Aktuálně.cz

Holešov - Strategickou průmyslovou zónu Holešov navštívili v pondělí zástupci čínské společnosti Tianjin Hui-an.

Firma, mezi jejíž odběratele patří například LG či Samsung, chce postavit závod v Evropě.

A v České republice má zájem pouze o Strategickou průmyslovou zónu Holešov.

Tianjin Hui-an Trade Co. Ltd. se specializuje na výrobu dílů pro elektroniku a automobilový průmysl.

Podnik funguje od roku 2002, mezi jeho odběratele patří více než 30 nadnárodních korporací. Jde například o USA ITT, Associated Spring, Alstorm, Aixin, Sanmei Electronics, ASMO, DAIWA, SHINKO, YUKIO, LG či SAMSUNG.

Holešov v užším evropském výběru

Oficiální zájemci o SPZ Holešov

  • Mitas, a.s.

Plocha (tis. m2): 65 (+60 opce)
Pracovní místa: 550
Přibližná investice (miliony Kč): 990

  • Foundry & Machining, s.r.o.

Plocha (tis. m2): 14,5
Pracovní místa: 130
Přibližná investice (miliony Kč): 180

  • MRB Sazovice, s.r.o.

Plocha (tis. m2): 8,8
Pracovní místa: 20
Přibližná investice (miliony Kč): 60

  • Pokart, s.r.o.

Plocha (tis. m2): 20
Pracovní místa: 70
Přibližná investice (miliony Kč): 40

  • Kart Zlín, s.r.o.

Plocha (tis. m2): 11
Pracovní místa: 60
Přibližná investice (miliony Kč): 40

(Zdroj: Industry Servis ZK)

"Jde o společnost s dynamickým růstem. Momentálně hledá další příležitosti jak pro rozšíření produktového portfolia, tak i pro navýšení výrobní kapacity. Její zástupci si prohlédli holešovskou zónu, která je v užším výběru míst pro umístění evropského závodu. Konečné rozhodnutí chtějí učinit v průběhu příštího roku," komentoval čínskou návštěvu výkonný ředitel společnosti Industry Servis ZK Jakub Černoch.

Tato Zlínským krajem vlastněná firma má na starosti přípravu a provoz holešovské zóny.

Industry Servis ZK se tak vyplácí aktivní marketing přímo v Číně, kterému se věnuje přibližně rok.

Vážný zájem o investici ve Strategické průmyslové zóně Holešov projevila kroměřížská společnost FVE SOLAR GROUP, s.r.o., která se zabývá hlavně výrobou zemních vrutů a komponentů pro solární elektrárny.

Společnost již podepsala Deklaraci o porozumění se Zlínským krajem. Pokud firma FVE SOLAR GROUP splní veškeré podmínky, chce výstavbu zahájit v polovině příštího roku.

Firma vznikla teprve v loňském roce, její roční obrat se už ovšem pohybuje kolem 85 milionů korun. Momentálně zaměstnává pět pracovníků, provoz v Holešově by ale vytvořil místa nová, i když společnost neuvedla, kolik by jich bylo.

Stavět halu chce i FVE Solar Group

Pro svůj záměr potřebuje FVE SOLAR GROUP asi 5000 čtverečních metrů, z toho samotná výrobní hala představuje 1050 čtverečních metrů. Zbytek připadá na zpevněné plochy, komunikace a zeleň.

Pokud se podaří výstavbu zahájit v polovině příštího roku, začne závod fungovat ještě tentýž rok v prosinci. V roce následujícím by pak mohla být realizována druhá etapa. Celková výše investice je 15 milionů korun.

Rozlohou 360 hektarů je holešovská zóna skoro stejně velká jako vnitřní město Holešov.
Rozlohou 360 hektarů je holešovská zóna skoro stejně velká jako vnitřní město Holešov. | Foto: Aktuálně.cz

Strategická průmyslová zóna Holešov byla stavebně dokončena na sklonku loňského roku, v letošním roce již bylo oznámeno pět zájemců o pozemky, kteří podepsali se Zlínským krajem Deklaraci o porozumění (viz box).

Cílem Zlínského kraje je tak zvané diverzifikované obsazování zóny - jak z pohledu velikosti investorů i jejich oborového zaměření. Podle krajských politiků je jedině tak možné zajistit dlouhodobě stabilní rozvoj zóny.

Strategická průmyslová zóna Holešov se celkovou rozlohou 360 hektarů řadí k největším rozvojovým plochám v zemi. Investorům jsou k dispozici pozemky od 0,5 do 100 hektarů. Plochy lze podle požadavků investorů dále dělit či spojovat.

Holešovská zóna patří mezi strategické projekty, které byly či jsou výrazně podporovány prostřednictvím státního rozpočtu. Do stejné kategorie patří například zóny v Kolíně, Nošovicích či Mošnově.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy