Chytré rádiové čipy míří do Česka

Michal Najman
19. 6. 2006 0:00
Praha - Pohodlí, nebo hrozba osobní svobodě? Otázky etiky obchodníci při poučívání tak zvaných RFID čipů příliš neřeší.

Rádiové identifikační čipy mají být náhradou čárových kódů. Jejich rozměr (menší než 1 mm), schopnosti a v současnosti i cena je k tomu předurčují.

Přichází Velký bratr?

Objevují se však i obavy ze zneužití čipů ke sledování pohybu a chování zákazníků, obavy z povinného "očipování" lidí vládou, obavy z nástupu reálného Velké bratra.

O tom, že obavy mohou být oprávněné, svědčí i zákon, který nedávno přijal stát Wisconsin. Podle tohoto zákona nikdo nesmí násilně zavést čip do lidského těla. V případě porušení hrozí pachateli pokuta ve výši dest tisíc dolarů za každý den, kdy měla oběť čip v těle.

Zákon byl přijat v návaznosti na snahy a silný lobbing americké společnosti VeriChip Corporation na používání jimi vyvinutého mikročipu určeného pro lidi.

Ten je skryt ve skleněné schránce a injekčně má být vpraven do svaloviny. Je na něj možno jak zapisovat, tak z něj číst, a to vše bez vědomí nositele.

Jak RFID čip funguje?

RFID čip je malinkatý, menší než 1 mm, a nese unikátní identifikátor, tzv. elektronický kód produktu (EPC). Existuje několik druhů čipů. Některé mají vlastní zdroj energie, jiné si berou energii ze čteček a jsou tak pouze pasivní, další umožňují dokonce i zápis informací a mají kapacitu několika stovek kilobytů.

Výhodou je, že čtečka nemusí být přiložena přímo k čipu, jako tomu je u čárových kódů. V současné době existují čipy a čtečky, které fungují i na deset a více metrů.

Další výhodou oproti čárovým kódům je unikátnost kódu EPC. To poté umožňuje sledovat každý jednotlivý výrobek na jeho cestě od výrobce až k zákazníkovi. Čip však neumírá. Žije stále dál, a proto je možné sledovat zákazníky poté, co obchod opustí.

Zavedení je jen otázkou času

První masivní použití čipů se odehrává na současném mistrovství světa v Německu. Každá z téměř čtyř milionů vstupenek RFID čip obsahuje. Organizátoři se pro čipy rozhodli z bezpečnostních důvodů.

RFID čip
RFID čip | Foto: rfid-weblog.com

V kombinaci s videokamerami dokáží pomocí čipů zjistit, kdo na stadionu zapálil světlici nebo vhodil na hřiště láhev. Organizátoři mají s čipem spojeno jak jméno majitele, tak jeho číslo pasu či občanského průkazu.

Pokud tedy fanoušek vstupenku po zápase nevyhodí, čip v jeho vstupence stále funguje a dává tak možnost jeho čip přečíst a z databáze organizátorů zjistit osobní informace o něm.

"Z firem působících na českém trhu testují použití RFID čipů například Tesco, Makro a T-mobile. Nárůst jejich používání je však jen otázkou času," uvedl Radek Poslušný ze serveru RFIDportal.cz.

"Použití RFID čipů plánujeme v našem českém centrálním skladu pro identifikaci palet a pro logistiku. Širšímu využití ve výrobcích v současné době brání zejména cena," řekl deníku Aktuálně.cz Petr Vyhnálek, jednatel společnosti Globus.

"V současné době probíhá testování v naší mateřské společnosti v Anglii. Stávající systém čárových kódů však funguje velmi dobře, a proto ho v nejbližší době nebudeme měnit," uvedla Jana Matoušková ze společnosti Tesco.

Malý, ale šikovný

RFID čipy mohou být výhodné jak pro obchodníky, tak pro jejich zákazníky.

Obchodník využije zejména perfektní logistické vlastnosti a dokonalou kontrolu nad každým jednotlivým výrobkem, jeho dobou použitelnosti a počtem kusů na jednotlivých místech v prodejně.

Přemýšlí se o LCD cenovkách místo současných papírových. Tyto malé displeje poznají, které zboží je vedle nich, a načtou aktuální cenu zboží. "Zajímavé z pohledu obchodníků je to, že cena může být aktualizována dynamicky - počítač může na základě prodeje upravit cenu podle aktuálních potřeb obchodu," vysvětluje Patrick Zandl na serveru Lupa.cz.

Pro zákazníky je výhodná rychlost odbavení u pokladny. Stačí projet vozíkem kolem pokladny se čtečkou a ta během několika vteřin bez jakéhokoliv vykládání vozíku sečte hodnotu celého nákupu. Stačí pouze zaplatit.

Pro obchodníky je rozhodně zajímavý analytický a statistický potenciál čipů. Na analýzy chování zákazníků vynakládají velké peníze. Čipy jim je poskytnou naprosto přesně, aktuálně a levně.

Čipy také mohou spolupracovat například s vaší ledničkou. Inteligentní lednička bude schopna poznat, co v ní je, a například upozornit na uplynutí doby spotřeby produktů, sestavit recepty ze surovin v ní uschovaných nebo třeba objednat přes internet chybějící potraviny.

Proč se (ne)bát RFID čipů?

Jaký je důvod vzrušených debat odborníků na toto téma? Proč se máme bát čipů, když nám čárové kódy nevadí?

Implantace RFID čipu do člověka.
Implantace RFID čipu do člověka. | Foto: AP

"Představte si, že máte čip v botách, které jste si nedávno koupili. Stačí přijít kamkoliv, kde mají čtečku a počítač schopný zpracovávat data. Při placení si zjistí vaše jméno, a až přijdete příště, budou vědět, co jste si kupoval, zda a jak často se vracíte a vůbec si vás statisticky vyhodnocovat a zpracovávat," dodává Zandl.

V některých českých městech bylo zavedeno povinné čipování psů. Jednalo se o jednodušší typ čipů, než jsou RFID čipy.

V budoucnu je možná situace, kdy z bezpečnostních důvodů například boje proti terorismu bude nařízeno povinné čipování občanů. Že se nejedná o utopii, ukazuje již zmíněné přijetí zákona zamezující násilné čipování.

Podle některých zdrojů se totiž firma VeriChip snažila přesvědčit vládu USA, aby čipoval například imigranty vstupující na území Spojených států, a díky tomu monitoroval jejich pohyb.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 45 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy