Chudneme. Krajů, kde krize snížila platy, přibylo

Karel Toman
6. 4. 2010 12:50
Počet krajů, kde ve firmách klesly platy, se koncem roku zvýšil ze sedmi na deset
Foto: Jan Langer

Praha - Počet krajů, kde ve firmách klesl plat, přibylo. Potvrzuje to graf, který Aktuálně.cz vytvořilo z dat ministerstva práce a sociálních věcí.

Rok od vypuknutí krize v Česku, tedy ve třetím čtvrtletí 2009, klesla hladina firemních platů meziročně v polovině všech krajů - Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, na Vysočině, v Olomouckém a Moravskoslezském.

Ve čtvrtém kvartále bylo takových krajů už deset - přidaly se Liberecký, Královéhradecký a Zlínský.

Na začátku krize platy rostly všude

Na začátku krize, ve třetím a čtvrtém kvartále roku 2008, přitom ještě platy meziročně oproti roku 2007 rostly ve všech krajích.

Vývoj v jednotlivých krajích můžete v grafu pod textem sledovat v čase po jednotlivých čtvrtletích. Stačí kurzorem myši přejet po kvartálech v legendě grafu nebo po sloupcích vybraného kraje.

Podle sociologů je měření platu mediánem lepší než prostým průměrem, protože lépe odráží skutečné rozložení mezd ve společnosti. Medián totiž rozděluje skupinu na dvě stejně početné poloviny lidí - jedna bere mzdy vyšší než hodnota mediánu, druhá bere platy nižší.

"Medián tak více odpovídá tomu, co si lidé pod průměrnou mzdou intuitivně představují," řekl Aktuálně.cz sociolog Jan Hartl ze společnosti STEM.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos nepojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Další zprávy