Chudneme. Krajů, kde krize snížila platy, přibylo

Karel Toman
6. 4. 2010 12:50
Počet krajů, kde ve firmách klesly platy, se koncem roku zvýšil ze sedmi na deset
Foto: Jan Langer

Praha - Počet krajů, kde ve firmách klesl plat, přibylo. Potvrzuje to graf, který Aktuálně.cz vytvořilo z dat ministerstva práce a sociálních věcí.

Rok od vypuknutí krize v Česku, tedy ve třetím čtvrtletí 2009, klesla hladina firemních platů meziročně v polovině všech krajů - Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, na Vysočině, v Olomouckém a Moravskoslezském.

Ve čtvrtém kvartále bylo takových krajů už deset - přidaly se Liberecký, Královéhradecký a Zlínský.

Na začátku krize platy rostly všude

Na začátku krize, ve třetím a čtvrtém kvartále roku 2008, přitom ještě platy meziročně oproti roku 2007 rostly ve všech krajích.

Vývoj v jednotlivých krajích můžete v grafu pod textem sledovat v čase po jednotlivých čtvrtletích. Stačí kurzorem myši přejet po kvartálech v legendě grafu nebo po sloupcích vybraného kraje.

Podle sociologů je měření platu mediánem lepší než prostým průměrem, protože lépe odráží skutečné rozložení mezd ve společnosti. Medián totiž rozděluje skupinu na dvě stejně početné poloviny lidí - jedna bere mzdy vyšší než hodnota mediánu, druhá bere platy nižší.

"Medián tak více odpovídá tomu, co si lidé pod průměrnou mzdou intuitivně představují," řekl Aktuálně.cz sociolog Jan Hartl ze společnosti STEM.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Anglii a Walesu se konají místní volby, nového starostu vybírají i v Londýně

Na mnoha místech Anglie a Walesu se dnes konají místní volby. Nového starostu si zvolí i obyvatelé Londýna. Skotové a Velšané si vyberou i své zástupce v regionálních parlamentech. Velká pozornost je upřena hlavně na skotské volby, které by mohly napovědět, zda je reálné další referendum o nezávislosti Skotska. Volební místnosti se za přísných protiepidemických opatření otevřou v 07:00 místního času (08:00 SELČ) a uzavřou se ve 22:00 (23:00 SELČ).

Británii čeká skutečný supervolební čtvrtek. Místních voleb bude rekordní počet, protože ty které se měly konat před rokem, byly odloženy kvůli koronavirové pandemii. Nově obsazena po dnešku musí být zhruba 5000 křesel ve 145 místních radách jenom v Anglii, kde se bude rovněž volit přímo 14 starostů, včetně toho londýnského.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jižní Karolína zavádí popravy zastřelením, nemá totiž dost smrtících injekcí

Sněmovna reprezentantů amerického státu Jižní Karolína ve středu schválila zastřelení coby jednu z metod popravy. Stalo se tak kvůli nedostatku látek používaných ve smrtících injekcích. Tento stát, který v minulosti patřil mezi části Spojených států s nejvyššími počty poprav, je chce znovu vykonávat ve větším měřítku, napsala agentura AP.

Podle nově schváleného zákona si zločinci odsouzení k smrti v případě, kdy nebude k dispozici smrtící injekce, budou muset vybrat mezi popravou na elektrickém křesle a zastřelením. AP připomíná, že kromě Jižní Karolíny popravuje vězně na elektrickém křesle osm dalších států, hrdelní trest zastřelením nyní umožňují vykonávat zákony tří států. Poprava se v Jižní Karolíně naposledy konala před deseti lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy