Chemičtí ´Orli´ prožili špatný rok

dkl
1. 3. 2007 10:34
Praha - Pokles zisku o padesát procent. Takový je výsledek Unipetrolu i jeho mateřské PKN Orlen. Navíc se musí bránit pokutě za kartel.

Polský koncern PKN Orlen si loni přišel v přepočtu na 16,6 miliardy korun, což je o celou polovinu méně než v roce 2005.

Stejně si vedl i český Unipetrol, v kterém mají Poláci majoritu. Jeho zisk klesl na 1,62 miliardy korun, což je o více než padesát procent meziročně méně.

"Tržby společnosti se přitom loni oproti roku 2005 zvýšily o 17,3 procenta na 94,59 miliardy korun," řekla pro ČTK tisková mluvčí Michaela Lagronová.

Pokles zisku byl podle ní způsoben jednorázovými položkami. 

Evropská komise u soudu

Nyní má ale Unipetrol plné ruce práce s prodejem své dceřiné společnosti Kaučuk. Tu by měla za 5,4 miliardy korun převzít opět polská firma Dwory.

K tomu se ale musí postarat o soudní při proti Evropské komisi. Koncem loňského roku totiž Kaučuk dostal pokutu 17,5 milionu eur, tedy téměř půl miliardy korun, za kartelovou dohodu s firmami Shell, Eni a Dow.

Unipetrolu se nelíbí, že by měl platit za kartel, který měl údajně probíhat v letech 1999 až 2002, tedy v době, kdy majoritním vlastníkem byl ještě stát.

Navíc zástupci firmy tvrdí, že pokuta je nespravedlivá, protože Kaučuk se kartelového jednání přímo nedopustil. Jednání se měl účastnit pouze obchodní zástupce. 

Hádka o akcie

Kromě soudní pře s Evropskou komisí se Unipetrol potýká i s Agrofertem Andreje Babiše.

Babiš tvrdí, že za svoji pomoc při privatizaci Unipetrolu měl podle smluv získat "předkupní právo" na některé společnosti ze skupiny.

Pod svá křídla chtěl například získat i nedávno prodaný Kaučuk, Paramo či Chemopetrol.

O podíl ve firmě Agrochemie se nyní s Unipetrolem soudí. Unipetrol by dal přednost mimosoudnímu vyrovnání, Babišův Agrofert přesto zatím trvá na soudním rozhodnutí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy