ČEZ už si koupil vlastní akcie za 40 miliard

Dušan Klimeš
5. 10. 2007 11:10
Výkup i nadále pokračuje

Praha - Energetická skupina ČEZ od dubna letošního roku již utratila čtyřicet miliard korun za to, že skoupila na trhu své vlastní akcie.

Získala za tyto peníze balík akcií odpovídající 6,22 procentům a v nákupech bude pokračovat. Celkem totiž chce na trhu pořídit deset procent svých cenných papírů.

"Je to téměř o 30 procent více než Skupina ČEZ investovala do své zahraniční expanze," uvádí Eva Nováková, mluvčí společnosti.

Přestože manažeři dostali od valné hromady na konci dubna čas až jeden a půl roku, větší kus práce již mají po pěti měsících za sebou.

Málo dluhů

"Důvodem pro zpětný odkup akcií je současná neefektivní struktura kapitálu a nevyhovující poměr vlastního kapitálu a dluhu společnosti," píše se v prohlášení nejziskovější firmy v Česku.

Jinými slovy je ČEZ málo zadlužený a má příliš velkou hotovost.

Naplánování a čas odkupu byl zároveň ovlivněn rozhodnutím vlády o prodeji části akcií, které drží.

"Zveřejněný záměr vlády ČR nabídl zajímavou příležitost, jak provést zpětný odkup akcií společnosti ČEZ způsobem prospěšným společnosti i všem akcionářům."

Stát možná prodává

Zatím ale není jisté, zda vůbec stát začal svůj podíl rozprodávat.

Ministr financí Miroslav Kalousek je na informace velice skoupý, údajně nechce ohrozit prodej tím, že zveřejní příliš informací. Toho by mohly využít spekulanci.

"Jediným parametrem, který ministerstvo financí sleduje, je férová cena a maximální výnos pro stát. Termín ukončení transakce není a nikdy nebyl stanoven. Kvalita má přednost před kvantitou," uvádí Kalousek.

Pro firmu ČEZ kupují akcie dvě firmy: Wood & Company a Patria Finance. Cena se může pohybovat mezi 300 a 2000 korunami.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy