ČEZ má za tři čtvrtiny roku nižší zisk o 15 procent

Radek Pecák Radek Pecák
9. 11. 2010 8:30
Výroba elektřiny v Česku naopak vzrostla skoro o pět procent
Martin Roman ohlásil, že ČEZ přichází s Novou vizí
Martin Roman ohlásil, že ČEZ přichází s Novou vizí | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O sedm miliard korun nižší zisk než ve stejném období loňska má energetický gigant ČEZ. Přesto přesáhl 40 miliard korun a je tedy vyšší než očekávali analytici.

ČEZ o tom informoval v tiskové zprávě.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 67,2 mld. Kč,  meziročně tedy poklesl o 5,4 %. I v tomto případě skutečné výsledky překonávají očekávání analytiků. 

Ceny elektřiny poklesly

„Hlavním důvodem meziročního snížení zisku je pokles cen elektřiny. Pozitivně v meziročním srovnání naopak působí expanze Skupiny ČEZ v teplárenství a úspěšný vstup na albánský energetický trh," uvedl v komentáři k výsledkům hospodaření Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Nižší zisky měl ČEZ přesto, že výroba elektřiny v jeho tuzemských elektrárnách ve zmiňovaném období vzrostla. Celkově výroba elektřiny ČEZ zaznamenala v uvedeném období roku  2010 meziroční nárůst o  2,1 TWh (o 4,8 %). "Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily v roce  2010 od ledna do září o 0,7 TWh (o 3,5 %) více než ve stejném období vloni. Výroba v uhelných elektrárnách byla meziročně vzrostla o 1,3 TWh vyšší a dosáhla úrovně 24 TWh. Výroba z obnovitelných zdrojů se meziročně zvýšila o 6,9 %, zejména vlivem příznivých průtoků na vodních elektrárnách," uvádí se v tiskové zprávě.

V Česku poptávka po elektřině stoupá

Také poptávka po elektřině v České republice podle předběžných údajů meziročně vzrostla o  4,4 %, po přepočtu na teplotní normál o 3,3 % . Spotřeba velkoodběratelů vzrostla o  6,5 %, spotřeba podnikatelského maloodběru o  0,2 % a spotřeba domácností byla vyšší o  1,6 %.

ČEZ přesto hodlá šetřit. "Po programu EFEKTIVITA nyní přicházíme s ještě ambicióznějším programem NOVÁ VIZE." uvedl Martin Roman.  Proto podle něho ČEZ nyní reukuje investiční program  a také optimalizuje vnitřní fungování a nákladovou strukturu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy