ČEZ dál expanduje, chce koupit dva distributory v Sasku

Karel Toman
27. 10. 2009 10:58
Česká polostátní energetická společnost podala nabídku na převzetí německé firmy.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Energetická společnost ČEZ chce ovládnout německé distributory, kteří v bývalé východoněmecké spolkové republice Sasko dodávají elektřinu, plyn a teplo více než milionu zákazníkům.

Nejprve v pátek podala nabídku na odkup 100 % ve společnosti GESO Beteiligungs- und Beratungs- Aktiengesellschaft. Společnost dodává elektřinu, zemní plyn, vodu, teplo a další služby. GESO ročně dodá  na 10,5 TWh elektřiny a 11,4 TWh plynu celkem 905 tisícům koncových zákazníků v okolí Drážďan.

GESO přitom z více než 50 % procent ovládá i východosaského distributora ENSO Energie Sachsen Ost AG. Dnes oznámil ČEZ, že podal nabídku i na dalších 21,281 % společnosti ENSO, který chce koupit od  společnosti Vattenfall Europe AG.

ENSO dodává elektřinu cca 400 tisícům zákazníkům a pro zhruba 95 tisíc zákazníků  je dodavatelem zemního plynu.

"Případná akvizice obou společností (GESO i ENSO) by tak posílila pozici ČEZ v regionu, kde již z 50 % vlastní důlní a elektrárenskou společnost MIBRAG," vysvětlil ČEZ v tiskové zprávě, čím je pro něj nákup tak lákavý. „Obě společnosti navíc podnikají v oblasti, která přímo navazuje na distribuční území Skupiny ČEZ v České republice," dodává zpráva.

Evropské choutky ČEZ

ČEZ přitom nedávno za 145 milionů euro (to je asi 3,8miliardy korun) zcela ovládl dvě rumunské energetické firmy ČEZ Distributie a ČEZ Vanzare. První spravuje rozvodnou soustavu a druhá prodává elektřinu.

ČEZ staví největší větrnou elektrárnu na pobřeží moře. Podívejte se

V Rumunsku ČEZ taky staví největší větrnou elektrárnu v Evropě za 1,1 miliardu eur, tedy asi za 28 miliard korun.

V Polsku chce zase ČEZ postavit s tamním plynárenským monopolem PGNiG plynovou elektrárnu s výkonem kolem 800 megawattů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy