ČEZ a Hewlett-Packard pošlou lidem chytrou elektřinu

Ekonomika Pavel Baroch, Ekonomika
23. 9. 2010 14:02
Energetická firma vybrala dodavatele pro svůj projekt inteligentní sítě.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hewlett-Packard se čtyřmi partnery dodá ČEZu přes 40 tisíc inteligentních měřičů spotřeby elektřiny domácností za téměř 400 milionů korun. Pilotní projekt má trvat dva roky.

Program, o kterém už dříve ČEZ informoval, má jeho zákazníkům umožnit podrobně sledovat aktuální spotřebu energie v domácnostech. Díky tomu bude snazší odhalit zbytečné výdaje a upravit spotřebu tak, aby se lidé vyhnuli plýtvání.

Prostřednictvím měřičů lze například uskutečnit vzdálený odečet výše spotřeby na vyžádání. Spotřebitel může kdykoli požádat o vyúčtování za jím vybrané období. Místo ročního vyúčtování je možné zvolit třeba měsíční a odpadne tak například nutnost platit zálohy.

Už dříve ČEZ uvedl, že jako pilotní místo projektu bude sloužit několikatisícové krkonošské Vrchlabí. Tady jako první ve střední a východní Evropě poznají ve svých domácnostech, jak bude vypadat budoucnost energetiky.

Chytré sítě například umožní spouštět pračku nebo ohřívat vodu v bojleru v době, kdy bude proud nejlevnější. Anebo automaticky vypínat a znovu zapínat proud udržující mrazák v ideální teplotě.

Elektrická síť by měla umět bez komplikací přijímat třeba i energii z větrných elektráren, když právě fouká vítr, a snadno ji nahradit jinými zdroji, když nastane bezvětří. "Inteligentní dráty" umožní komunikaci v obou směrech mezi výrobou a spotřebou.

"Odběratel bude moci ovlivňovat výrobu," konstatoval Jiří Kudrnáč, ředitel divize distribuce společnosti ČEZ. Domácnosti a podniky ve Vrchlabí by přitom měly přednostně odebírat elektřinu z místních zdrojů.

ČEZ má pochvalu od Hnutí Duha

Společnost ČEZ si za projekt Vrchlabí vysloužilo pochvalu i od ekologického Hnutí Duha, které v inteligentních sítích rovněž vidí budoucnost elektroenergetiky.

Foto: ČEZ

"Pokud bude ČEZ pokračovat, mohou se rozšířit do celé republiky," poznamenal Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Organizace je spoluautorem převratné studie Chytrá energie, která přináší návod na radikální proměnu české energetiky, aby co nejméně zatěžovala životní prostředí a zároveň ponechala lidem dosavadní komfort.

"Klíčovým bodem v proměně elektroenergetiky jsou právě inteligentní sítě," stojí ve více než stostránkové studii - celá je k dispozici ZDE.

Němci, Italové, Španělé...

Se zaváděním inteligentních sítí počítají i západoevropské státy. Například v Německu se loni rozjel pilotní projekt v průmyslovém regionu Karlsruhe-Stuttgart na jihu Německa.

V Itálii už mají inteligentní měřidla ve 32 milionech domácností, což představuje zhruba 85 procent odběratelů. Pilotní projekt letos spouští i španělská firma Iberdrola v regionu Valencie.

"Stojíme na startovní čáře spolu s ostatními velkými společnostmi," konstatoval Martin Roman, generální ředitel ČEZ.

Co by mohlo ukazovat inteligentní měřidlo v domácnosti:

Foto: ČEZ

 

Právě se děje

před 3 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy