Čeští byznysmeni do Soči nejedou. Nevyplatí se to

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
5. 2. 2014 16:40
Příliš vidět nebude ani management většiny partnerů českého olympijského týmu.
Foto: Reuters

Praha - Na nejdražší olympiádu v historii se nejvýznamnější čeští byznysmeni většinou nechystají. Na tribunách v ruském Soči a okolí dokonce nebude příliš vidět ani vrcholový management hlavních českých partnerů olympijského týmu - sportovce podpoří spíše z olympijského parku na pražské Letné.

Takzvanou podnikatelskou misi nakonec nechystají ani Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora či ministerstvo průmyslu a obchodu.

Vyplynulo to z ankety online deníku Aktuálně.cz.

Obavy sílí

"Do poslední chvíle byla nejistá podpora vlády celému projektu Česká stopa 2014. Negativních ohlasů se dočkaly i samotné hry - kritika přístupu Ruska k široké škále otázek lidských práv i samotná nepřipravenost pořadatelů s blížícím se termínem zahájení her sílila," vyjmenovává možné důvody nezájmu českých podnikatelů o účast na olympiádě šéfredaktor týdeníku Marketing & Média Václav Sochor.

Na atraktivitě cesty do Soči podle něj nepřidaly ani nedávné zásahy protikorupční policie v České exportní bance, státní exportní pojišťovně EGAPu či v některých soukromých společnostech, které se týkaly právě podnikatelských aktivit v Rusku.

"A mnozí podnikatelé si určitě kladou i základní, prostou otázku po účelnosti takové cesty: S kým se v Soči opravdu budou moci setkat? Jak jim jejich přítomnost v dějišti her konkrétně otevře dveře k dalšímu byznysu s Ruskem? V takové situaci si prakticky všichni oslovení řekli, že cesta do Soči jejich podniku žádnou marketingovou výhodu nepřinese," dodává Sochor.

Důležitým důvodem, proč se tentokrát podnikatelské špičky v dějišti olympiády neukáží, může být i obava o bezpečnost v souvislosti s hrozbou teroristických útoků.

Kellner možná, ostatní ne

Jestli se na olympiádě ukáže nejbohatší Čech, majitel skupiny PPF Petr Kellner, není jasné. "Informace o jeho programu nesdělujeme," říká mluvčí skupiny Radek Stavěl.

Kellner má přitom v Rusku rozsáhlé aktivity, nejnověji obsadil také 22. místo v žebříčku tamního Forbesu mezi „králi ruských nemovitostí."

Jisté je, že do Soči se nechystá další z miliardářů, majitel realitní skupiny CPI Radovan Vítek. "Sférou našeho zájmu není sport, ale reality. A nakolik je ruské město Soči zajímavé z hlediska nemovitostních akvizic, to si netroufám spekulovat," odpověděl mluvčí skupiny Jan Burian. 

O osobní prezentaci v Rusku nestojí ani Marek Dospiva, spoluvlastník investiční skupiny Penta. Potvrdil to jeho mluvčí Martin Danko. Dospiva ostatně již dříve označil Rusko za podnikatelsky rizikové. Své aktivity na tamním trhu skupina ukončila v roce 2009 a nyní se orientuje spíše na střední Evropu.

Pracovní vytíženost jako důvod své neúčasti na olympijských hrách uvedl podnikatel Daniel Křetínský. Spolumajitel holdingu EPH, pražské Sparty a v blízké budoucnosti i vydavatelství Ringier ale bude podle mluvčího Daniela Častvaje výsledky sportovců rozhodně sledovat.

Podle informací deníku Aktuálně.cz nejede do Soči ani Karel Komárek, vlastník skupiny KKCG. Mluvčí skupiny Dan Plovajko však jeho nadcházející program nechtěl komentovat.

Do dějiště olympiády se nechystají ani miliardář a čerstvý ministr financí Andrej Babiš, stejně jako další miliardář a vlastník vydavatelství Economia Zdeněk Bakala.

Sponzoring z Letné

Na místě nebude vidět ani většinu nejvyšších manažerů hlavních sponzorů českého olympijského týmu. Výjimkou jsou Škoda Auto a Plzeňský Prazdroj.

"Na zahájení poletí člen představenstva Škody Auto zodpovědný za výrobu Michael Oeljeklaus," potvrdil mluvčí automobilky Tomáš Kubík.

Právě Oeljeklaus spolu s regionálním ředitelem Škody Auto pro Rusko Miroslavem Kroupou běžel 8. ledna s olympijskou pochodní v ruském Nižním Novgorodu.

Účast potvrdili i někteří zástupci nejvyššího vedení Plzeňského Prazdroje.

Ostatní partnerské firmy se hodlají zapojit do olympijského dění z domova. Svého zástupce nepošlou přímo do Soči například ČEZ, Česká spořitelna, T-Mobile nebo Česká pošta.

Mise zkrachovala

Přestože měla olympiáda původně posloužit také jako příležitost k navázání nové obchodní spolupráce, žádná z tuzemských institucí nakonec nezorganizovala podnikatelskou misi.

"Původně jsme plánovali, že by se pod naší hlavičkou uspořádala v rámci olympiády podnikatelská mise. Z toho nakonec ale sešlo," říká mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Tým byznysmenů nevyjede ani s Hospodářskou komorou nebo ministerstvem průmyslu a obchodu. Podnikatelé nebudou - s výjimkou šéfa Lukoilu Martina Nejedlého, který do Soči jede jako poradce pro energetiku - ani součástí skupiny kolem prezidenta republiky Miloše Zemana.

Pokud se někteří tuzemští podnikatelé rozhodnout jet na olympiádu "na vlastní pěst", mohou podle ministerstva průmyslu a obchodu přímo na místě čekat podporu. "V českém domě v Soči jim budou k dispozici zástupci ministerstva, České exportní banky a EGAPu. Na ně se mohou podnikatelé v Soči obracet s žádostí o pomoc při organizování schůzek," slibuje mluvčí ministerstva Tomáš Loskot.

Vybrané střední firmy o sobě ale v Soči přece jen dají vědět. Podle Hospodářských novin své produkty v Českém domě představí asi dvacet tuzemských společností, které prošly společným sítem ministerstva průmyslu a obchodu, Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory.

Mezi nimi bude například tradiční výrobce obuvi Botas, sklářská a designérská firma Lasvit, výrobce lyží Sporten nebo Koh-i-noor. Nikdo z představitelů těchto firem se ale olympiády nezúčastní osobně. O jejich propagaci se budou starat státem najatí obchodníci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy