Český Vodafone nám ukradl ovečku, tvrdí britští autoři

Ekonomika Petr Kučera Ekonomika, Petr Kučera
4. 9. 2012 15:00
Tuzemský operátor čelí žalobě kvůli vánoční reklamní kampani z roku 2007
Vlevo Shaun z animovaného seriálu od studia Aardman, vpravo ovce z reklamní kampaně Vodafonu
Vlevo Shaun z animovaného seriálu od studia Aardman, vpravo ovce z reklamní kampaně Vodafonu | Foto: iHNed.cz

Praha - Tuzemský operátor Vodafone čelí žalobě kvůli vánoční reklamní kampani z roku 2007. Britské studio Aardman tvrdí, že ovce použité v tehdejší kampani se až příliš podobají jejich slavné a komerčně úspěšné ovečce - přesněji řečeno beránkovi  - Shaun.

Podle Hospodářských novin už jednou v případu rozhodoval pražský městský soud. Vrchní soud ale jeho rozsudek zrušil, a případ se mu tak vrací. "Dosud vydaná rozhodnutí jsou v náš prospěch," tvrdí Alžběta Houzarová z tiskového oddělení Vodafonu.

Studio požaduje po Vodafonu 14 milionů korun. Obě ovce sice podle něj nejsou zcela totožné, ale mají se shodovat v několika podstatných znacích, uvádí deník.

Právníci Vodafonu proti tomu namítají, že jejich ovce není černá, ale fialová, nemá tak vypouklé oči a grafik ji vytvořil bez ohledu na seriál. Ovce z reklamy je navíc výsledkem 3D animace - oproti plastelínové figurce ze seriálu tak měla v reklamě například detailně animovanou vlnu, připomínají Hospodářské noviny.

Namaloval by to každý

Podle zástupců Vodafonu by takovou ovci namaloval při podobném zadání každý. Navíc Shaun nebyl v době kampaně ještě v Česku příliš známý, ačkoliv studio Aardman jej před stejnojmenným seriálem použilo poprvé už v roce 1995 ve filmu O chloupek ze série Wallace a Gromit, který běžel i v Česku. Podobné ovce jsou údajně i v seriálu Pošťák Pat z roku 1981, přišli s nimi tedy jiní autoři dávno před studiem Aardman.

Vedle finančního odškodnění chtělo britské studio po českém Vodafonu, aby se operátor omluvil jako "černá ovce hospodářské soutěže". To ale soudci zamítli jako sebeurážející.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 09:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule, ani nevytvořili záchranou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 06:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy