Český turbolet slaví úspěchy, vozí VIP Korejce

Tomáš Fránek
15. 12. 2007 17:55
Letadlo L410 poprvé vzlétlo v roce 1969

Kunovice -  Letadla L-410, která poprvé na nebe vzlétla před osmatřiceti roky, zažívají renesanci.

O letouny z kunovické továrny Aircraft Industries, kdysi výstavního výrobku socialistického průmyslu, je totiž znovu zájem ve světě.

Do Pobaltí tak nyní zamířil speciálně upravený letoun určený pro monitorovací činnost pobřežní stráže.

Náklad i luxus

A další L-410 s luxusní pasažérskou výbavou převzala jihokorejská firma KIM'S Solution, která se orientuje hlavně na charterové lety a přepravu VIP klientů.

Nové letadlo z Kunovic zamířilo také do Brazílie, kde létají jak na místních linkách, tak do sousední Uruguaye.

Celkem tak společnost, která výrobu nových turboletů obnovila po deseti letech v roce 2005, dodá zákazníkům po celém světě sedm nových nebo repasovaných strojů.

Firma Aircraft Industries očekává, že v letošním roce utrží za prodej letadel a kooperaci na další letecké i neletecké výrobě takřka 600 milionů korun.

Tisíce strojů

L-410 je prvním typem letounu, vyrobeným v podniku Let Kunovice. Svůj první let uskutečnil 16. dubna 1969. Celkem bylo vyrobeno 1100 letounů, které dosud létají po celém světě.

Podle specializovaného serveru www.planes.cz, který má jednu svou rubriku věnovanou pouze turboletům, tak například dánská firma Benair provozuje dvě letadla L-410 pro nákladní dopravu pro Royal Mail.

Dva turbolety zajišťují také dopravu cestujících z letiště na ostrově Man na letiště v Belfastu a Blackpoolu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy